Trabzon'a kadınlar için 100 milyon liralık merkez

Karadeniz'in ilk kadın yaşam ve istihdam merkezi, Trabzon'da açılıyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin projesi olan merkezi 100 milyon TL yatırımla Cengiz Holding hayata geçiriyor.

Trabzon'a kadınlar için 100 milyon liralık merkez

ŞENAY BÜYÜKKÖŞDERE

Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin projesiyle 100 milyon TL yatırımla Karadeniz Bölgesi'nin ilk Kadın Yaşam ve İstihdam Merkezi kuruluyor. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, projenin, kadın dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla dirsek teması halinde, Türkiye ve dünyadaki örnekleri incelenerek, katılımcı bir anlayışla hayata geçirildiğini ve kasım ayı sonunda tamamlanmasının öngörüldüğünü ifade etti. Murat Zorluoğlu, projenin yatırım ve finansmanını ise; bölgede büyük yatırımları bulunan Cengiz Holding'in üstlendiğine dikkat çekti.

BELEDİYE SATACAK

Trabzon'un Ortahisar İlçesi Beşirli Mahallesi'nde inşası süren merkez, kadınlara özel bir kompleks olarak faaliyete başlayacak. Kadın kooperatiflerine üretim yapma imkânı sağlanacak olan tesiste kadınların sosyal faaliyetlere katılabileceği, aynı zamanda da üretebilecekleri bir alan oluşturulacak. Burada ortalama 60 metrekare büyüklüğünde 10 atölyenin yer alması planlanıyor. Atölyelerde ise peştemaldan, yöresel kumaşlara, takıdan hediyelik eşyalara kadar pek çok ürün üretilecek. Kadınların bu atölyelerde ürettiği ürünlerin satılmasına belediyenin de destek vereceğini vurgulayan Zorluoğlu, "Bu doğrultuda bir online satış platformu kurulması da gündemimizde" dedi.

AŞÇILIK, DİKİŞ ÖĞRENECEKLER

Atölyelerde kadınların yeni beceriler edinebilmek için yöresel el dokumacılığı, ahşap boyama, takı tasarım, kuaförlük, dikiş, aşçılık, çağrı merkezi operatörlüğü, süs eşyaları yapımı, seramik yapımı, halk oyunları, beden dili ve diksiyon gibi farklı alanlarda kurslar verilecek.

PSİKOLOG VE KREŞ DE VAR

Murat Zorluoğlu, projeyi şöyle anlattı: "Merkez, üç binadan oluşuyor. Konferans salonu binasında, çok amaçlı salon ve toplantı odası yer alırken, atölye binasında, 10 adet atölye, sosyal hizmet danışmanı, hukuk danışmanı, psikolog, çocuk gelişim uzmanı ve sosyal hizmet uzmanı olacak. Bu bölümde çocukların bırakılabileceği oyun alanı ve kreş de bulunacak."

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın