Tarihi rekora devam

İhracatta rekor serisi sürüyor. Ticaret Bakanı Muş, “Ekimde, ihracat geçen yılın aynı ayına göre %20.2 artışla 20.8 milyar dolara çıktı. Bu değerle geçen ayki Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat değeri tazelendi” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ekim ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Türk ihracatçısı, ekim ayı, tüm zamanların aylık ihracatı, son 12 ay ve yılın ilk 10 ayı ihracat rekorlarını kırdı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ekimde ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20.2'lik artışla 20.8 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirterek, "Bu değerle geçen ayki Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat değeri tazelendi" dedi. Bakan Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ile düzenlediği basın toplantısında, ekim ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. Bu yılın ihracat için rekorlarla dolu bir yıl olduğuna işaret eden Muş, ihracatın, ekonomik büyümeye ivme katarken dış ticaret dengesini de güçlendirdiğini söyledi. Muş, "Ayrıca, son 12 aylık ihracat değerimiz olan 215.7 milyar dolar da yeni bir rekordur. Ocak-ekim döneminde ise ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 33.9 artarak 181.8 milyar dolar oldu.

İTHALAT YÜZDE 13 ARTTI

Bu rakamla yılın 10 ayında, 2019'da yakaladığımız 180.8 milyar dolarlık en yüksek yıllık ihracat rekorumuzu geride bıraktık" dedi. İthalatın ise ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13 artışla 22.3 milyar dolar olduğunu anlatan Muş, "Ocak-ekim dönemi ithalatımız, 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 22.5 artışla 215.6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığımız ocak-ekim döneminde geçen yıla göre yüzde 16 azalarak 33.8 milyar dolara geriledi" diye konuştu.

220 MİLYAR DOLARI ZORLAYACAĞIZ

Ekimde 22 sektör ihracatını artırdı. Otomotiv sektörü 2.6 milyar dolarlık ihracatla yeniden zirvede yer aldı. Türk bayrağını 217 ülke ve bölgede dalgalandıran ihracat ailesi, 157 ülkeye ihracatını artırdı, 15 ülkede aylık ihracat rekoru kırdı. 2 bin 477 firma, ilk kez ihracat yaparken, yılbaşından bu yana ilk defa ihracata katılan firma sayısı ise 87 bini aştı. TİM Başkanı İsmail Gülle, "Takvimin olumsuz etkisine rağmen ekim ayı, rekorlar ayı oldu. Mevcut ivme gösteriyor ki; 220 milyar dolar seviyesini zorlayacağız" diye konuştu.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın