Müteahhitler hedefi yakaladı

Ekim ayı sonu itibarıyla yurtdışında aldıkları 196 yeni projeyle toplam 20.3 milyar dolarlık iş üstlenen Türk müteahhitler, böylece 20 milyar dolarlık hedefi ilk 10 ayda yakalamış oldu.

Müteahhitler hedefi yakaladı

Türk müteahhitler yıllık 20 milyar dolarlık yeni proje hedefini 10 ayda gerçekleştirdi. Bu yılın ekim ayı sonu itibarıyla yurtdışında aldıkları 196 yeni projeyle 20.3 milyar dolarlık iş üstlenen Türk müteahhitler, 103 milyon doların üstünde ortalama proje bedeliyle de tüm zamanların en yüksek ortalama bedeline ulaştı.

TARİHİ REKOR GELDİ

Ortalama proje bedeli en son 2015 yılında 83 milyon dolara kadar yükselmiş, ardından geçen süreçte yarıya kadar düşmüştü. Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre, Türk müteahhitler, böylece 1972'den Ekim 2021'e kadar toplam 130 ülkede 442.2 milyar dolar değerinde 10.890 proje üstlendi. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, yurt dışındaki bu başarının mutluluk verici olduğunu belirterek, "Küresel pazarda Kovid-19 salgını öncesi yaşanan sorunlar ve ardından salgın şartlarının da etkisiyle 2 yıllık aranın ardından 20 milyar dolarlık hedefi yıl bitmeden yakalamış olmak, Türk müteahhitlerin iş azmini göstermektedir. Ortalama proje bedelinde tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşılmış olması, müteahhitlerimizin dünyada giderek daha büyük işlere imza attığını gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu. Erdal Eren, sektör için en büyük pazar olan Rusya'da 10 ayda üstlenilen 7 milyar dolarlık proje bedelinin de bir rekor olduğunu, petrol fiyatlarında son dönemdeki artışın sektörün öne çıkan pazarlarını yeniden canlandırmaya başladığını ifade etti.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın