‘Kartel'in belgesi var

Elimizde yazışmalar var cezayı ‘kartel'den kestik. Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, “Zincir marketler 2018'den beri anlaşarak fiyat belirliyorlar, elimizde yazışmaları var” dedi.

‘Kartel'in belgesi var

Rekabet Kurumu (RK) Başkanı Birol Küle, zincir marketlere kesilen 2.7 milyar liralık rekor cezanın fahiş fiyat artışından değil, kartelleşme suçundan verildiğini söyledi. Soruşturma sürecinin 19 ay önce, başladığını anlatan Küle, şu bilgileri verdi:

ORGANİZE OLDULAR

"Soruşturmada fahiş ya da aşırı fiyat olarak geçen bir ihlal türü incelenmemiştir. Bu, hakim durumun kötüye kullanılması kapsamında bir ihlaldir. 5 perakendeci teşebbüs arasında doğrudan veya ortak tedarikçilerle dolaylı temaslar yoluyla, fiyat artışlarının koordinasyonunun sağlandığı, elde edilen belgelerde 'piyasanın organize edildiği', 'artırılan fiyatların rakiplerle eş zamanlı raflara yansıtılacağı' yönünde ve benzer nitelikte pek çok ifade bulunduğu, marketlerin fiyat hareketlerinin de bu bulguları büyük ölçüde teyit ettiği görülmüştür. Ayrıca fiyatların arttığı dönemde henüz artış yapmayan marketlerin fiyatlarına tedarikçiler aracılığıyla müdahale edilerek fiyatların yükseltilmesinin sağlandığı, bu durumun genellikle 'bozuk fiyatların düzelttirilmesi' şeklinde belgelere yansıdığı tespit ediliyor."

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın