İndirimi göremedik

AKŞAM ‘% 30'a varan indirim yaptık' duyurusu yapan marketleri gezdi. 5 markette bazı temel ürünlerin 25 Aralık, 28 Aralık ve 31 Aralık'taki raf fiyatlarını karşılaştırdı. Domates dışında indirim yapılan ürüne rastlamadık.

İndirimi göremedik

20 Aralık'ta kur korumalı mevduat sisteminin ilan edilmesinin ardından döviz kurlarında sert düşüş yaşandı. Düşüşle birlikte vatandaşlarda fiyatı zamlanan ürünlere yönelik olarak indirim beklentisi doğarken geçen hafta başından itibaren bazı marketler yüzde 30'a varan indirim başlattıklarını duyurmuştu. Ancak AKŞAM, bazı temel ürünlerin fiyatlarını 'indirim yaptık' diye duyuran marketlerdeki fiyatları 25 Aralık, 28 Aralık ve 31 Aralık tarihlerinde 3 gün boyunca takibe aldı.

SADECE DOMATES DÜŞTÜ

İncelenen 5 markette sadece domatesin fiyatı düştü. Hatta marketlerden biri domatese zam yaptı, biri de sabit bıraktı. Ayçiçek yağında ise sadece bir zincir markette 5 litrelik yağın fiyatını 149.90'dan 134.90 liraya çekti. Diğer marketler ise fiyatı aynı bıraktı. En temel gıda ürünleri olan pirinç, yumurta, salça, yoğurt, beyaz peynir, kaşar peynirinin fiyatlarında değişim tespit edilmedi. Marketlerdeki fiyatlar birbiriyle karşılaştırıldığında ise benzer kalite segmentindeki özellikle en ucuz ürünlerin çok yakın fiyatlarda olduğu görüldü. Kalite arttıkça ise daha fiyat farkının daha da açıldığı görüldü.

AKŞAM GÜNDEME TAŞIDI

Zincir marketler geçtiğimiz hafta peş peşe yüzde 10 ile yüzde 40 arasında indirimlere gittiğini duyurmuştu. AKŞAM bu açıklamanın ardından marketleri 'gerçek indirim' yapmaya çağırmış, aynı markanın aynı gramajlı ambalajlı ürünlerinde marketler arasındaki yüksek fiyat farkına dikkat çekmişti. AKŞAM ayrıca zincir marketlerin sitelerini de incelemeye almış; bir zincir markette dolardaki düşüş öncesi 5.25 lira olan 1 litre sütün etiketinin 7.90'a çıkarıldıktan sonra 6.90 liraya düşmüş gibi satışa sunulduğunu gözler önüne sermişti. Aynı şekilde, kurdaki düşüş öncesi 30 lira olan 600 gram kaşkaval peynirinin de 43.50 liradan satıldığını tespit etmişti.

ARALIKTA ZAM ŞAMPİYONU SALATALIK

İTO, geçen ay İstanbul'da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri açıkladı. Buna göre, aralık ayında gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler alt grubunda yer alan salatalık, fiyatı yüzde 49,09 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürün oldu. Fiyatı en çok artan ikinci ürün yüzde 45,41 ile yaş üzüm, olurken onu yüzde 42,89 ile elektrikli süpürge takip etti.

KARADENİZBİRLİK: BİZ YÜZDE 20'LİK İNDİRİM YAPTIK AMA DENETİM ŞART

Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Karadenizbirlik) Genel Müdürü Ünal Erarslan, ayçiçek yağında yaklaşık yüzde 20 indirime giderek, 1-2 ay önceki fiyatlarına döndüklerini söyledi. Erarslan, "Kasım ayındaki, ekim ayındaki fiyatlara geri döndük diyebiliriz. Dolayısıyla bunun piyasadaki yansımasının da görülmüş olması lazım. Eğer hâlâ eski fiyatlarda ısrar ediliyorsa bunun, piyasada biraz da sıkıntılı durumdan faydalanıp kendilerine menfaat elde etmek isteyen insanların aşırı kâr iştahlarından kaynaklandığını bilmemiz gerekiyor. Bunun için tüketicimizin daha ziyade fiyatları araştırarak daha makul ve uygun olan yerleri tercih etmeleri kendi menfaatlerine olacağı gibi diğer fahiş satan yerleri de bir anlamda cezalandırmak olacaktır" dedi.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın