Hazine ve Maliye Bakanı Elvan'dan enflasyonla mücadele vurgusu

'Enflasyonda kararlılık dövize istikrar getirir' Bakan Elvan enflasyon cephesinde istenen istikrar seviyesine ulaşılamadığını belirterek “Enflasyonla mücadeleyi kararlı ve bütüncül bir anlayışla sürdürürsek, döviz istikrara kavuşacak ve risk primi düşecek” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan'dan enflasyonla mücadele vurgusu

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Net bir şekilde ifade edeyim. Enflasyonla mücadeleyi kararlı ve bütüncül bir anlayışla sürdürdüğümüz ölçüde, döviz kuru istikrara kavuşacak ve ülke risk primimiz düşecektir. Bu sayede uzun vadeli faiz oranları da gerileyecek ve yatırımlar için öngörülebilirlik ufku artacaktır" dedi. Elvan, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'ndeki konuşmasında, güçlü kamu maliyesinin makroekonomik istikrarın en önemli dayanaklarından biri olmaya devam edeceğini belirterek, "Enflasyon cephesindeyse, maalesef arzuladığımız seviyede değiliz. Küresel konjonktür ve yurt içi görünüm, enflasyonla mücadelede son derece dikkatli olmamız gerektiğini ortaya koyuyor" diye konuştu.

BOZULAN YAPI VAR

Hedeflenen büyümeyi sürekli kılmanın ön koşulunun fiyat istikrarından geçtiğini vurgulayan Elvan, "Karşımızdaki enflasyonun, arz ve talep kaynaklı sebeplerinin yanında, fiyatlama davranışları ve bekleyişler kanalıyla da bozulan bir yapısı var. Her bir kök nedene karşı uygulanacak politika seti de farklılaşmak durumunda. Dolayısıyla her bir kurumun, kendi görev alanı kapsamında üzerine düşeni yerine getirmesinin önemli. Biz bakanlık olarak, enflasyonla mücadele kararlılığımızı çok net bir biçimde gösteriyoruz" dedi. Elvan, Türkiye'nin yüksek hedefleri, idealleri olan bir ülke olduğunu vurgulayarak, bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmek için, büyümenin finansman kalitesinin önem kazandığını aktardı. Yılbaşından günümüze toplam 19,5 milyar liralık 46 halka arz işlemi tamamlandığını, SPK tarafından onaylanan toplam halka arz sayısının 49'a ulaştığını anımsatan Elvan, önceki 7 yılda yapılan toplam halka arz sayısının 47 olduğunu, yani yılda 7 şirketin halka arz edildiğini hatırlattı.

KAMUDA HALKA ARZ

Elvan "Kamu tarafı olarak önümüzdeki dönemde özelleştirme uygulamalarımızda halka arz yöntemini kullanmayı planlıyoruz" dedi. Elvan, bu çerçevede Türkiye Elektrik İletim AŞ'nin halka arz kararının da sermaye piyasalarına hayırlı olması temennisinde bulundu.

Bakan Elvan'a yeşil bir dünya için İHA'larla atılan 1000 tohumun sertifikası verildi.

'ANONİM HESAPLARA İTİBAR ETMEYİN' UYARISI

Kongrede konuşan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, bazı yatırımcıların kısa vadede yüksek kazanç hayaliyle sosyal medyadaki hesaplara itibar göstererek işlemler yaptıklarını üzülerek gözlemlediklerini belirterek, "Yatırımcılarımız, bir manipülatörün ya da anonim hesabın peşine takılıp işlem yaparak zarar ederlerse de tek sorumlunun kendileri olduğunu bilmeleri gerekir" dedi.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın