Fintek yatırımlarında 210 milyar dolarlık rekor

2021 fintek sektörü için rekorlara imza atılan bir yıl oldu. Sektörde geçen yıl küresel ölçekte hacmi toplam 210 milyar dolar olan 5.684 adet işlem gerçekleştirildi. İşlem sayısı 2020'ye kıyasla yaklaşık yüzde 55 arttı.

Fintek yatırımlarında 210 milyar dolarlık rekor

KPMG'nin 'Pulse of Fintech' raporuna göre, 2021 yılı fintek sektörü için rekorlara imza atılan bir yıl oldu. Buna göre fintek sektöründe geçen yıl küresel ölçekte hacmi toplam 210 milyar dolar olan 5 bin 684 adet işlem gerçekleştirildi. İşlem sayısı ise 2020 yılına kıyasla yaklaşık yüzde 55 oranında arttı. 2021 yılı için küresel fintek yatırımlarının segmentler arasındaki dağılımına bakıldığında ise ödeme sistemleri küresel ölçekte toplamda 1.7 milyar dolar seviyesinde yatırım çekerek zirvedeki yerini korudu.

KRİPTO PARA ZİRVEDE

Blok zinciri ve kripto para dünyası ise 30.2 milyar dolarla rekor seviyede yatırım çekti. Onu, 4.85 milyar dolar yatırımla siber güvenlik ve ardından 1.62 milyar dolar yatırımla servet teknolojisi izledi. Fintek odaklı global birleşme ve satın alma işlemlerinin değeri 2020'de 76 milyar dolarken 2021'de 83.1 milyar dolara ulaştı. Küresel girişim sermayesi (VC) yatırımları ise yeni bir rekorla 115 milyar dolara ulaşarak 2018'de görülen 53.2 milyar dolar zirvesini geride bıraktı. 2021 yılında, 1 milyar doları aşan fintek odaklı 7 VC yatırım turu gözlendi. Özel sermaye (PE) şirketlerinin de fintek sektöründeki küresel yatırımları 12 milyar doları aşarak 2018 yılında görülen bir önceki rekor seviye olan 5 milyar doları geride bıraktı.

BU YIL DA HIZ KESMEYECEK

Tüm fintek segmentleri için çok ciddi bir ilgi söz konusu olduğunu belirten KPMG Türkiye Fintech Sektör Lideri ve Bilgi Sistemleri Risk Yönetimi Başkanı Sinem Cantürk, "İşlemlerde 2018'den bu yana görülmemiş rekor seviyeler kaydedildi. Bu yıl da fintek yatırımlarının hız kesmeden devam etmesi bekleniyor. Ödeme sistemleri 2021'de de yatırımlar arasında ilk sırada yer aldı, bu yıl için de güçlü görünümünü koruyor. Blok zinciri ve kripto para dünyası bu yıl da cazip yatırım alanları arasında karşımıza çıkıyor" ifadelerini kullandı.

GÖMÜLÜ FİNANS ÖNE ÇIKIYOR

Söz konusu açıklamada, 2022 yılı global fintek trendlerine ilişkin şu değerlendirmelerde bulunuldu: "Banka dışı kurumlara ve finans dışı firmalara hizmet vermek isteyen çok sayıda banka, müşteri deneyimini geliştirerek daha kapsamlı bir hizmet sunmayı hedefliyor. Daha çok sayıda bankanın gömülü çözümlere odaklanması bekleniyor. Ödeme veya diğer finans hizmetleri sunan şirketler, yatırımcıların ve pazarın gözünde öne çıkmak amacıyla, veri şirketi veya veri sağlayıcı olarak konumlanmayı hedefliyor. Çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim (ESG) konusunun şirketlerin gündeminde ne kadar geniş yer kapladığı biliniyor. Buna paralel olarak, iklim değişikliği, karbonsuzlaşma ve döngüsel ekonomi gibi konular dahil olmak üzere, ESG kabiliyetleri olan fintek şirketlerine olan ilginin artacağı öngörülüyor."

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın