Enflasyon oranları ne zaman açıklanacak? Gözler 2022 Mayıs ayı enflasyon oranlarında!

Enflasyon oranları gündemde beklenen konular arasında yer alıyor. Milyonlarca kişi için Temmuz zam ayı olacak. Memur ve memur emeklilerine yüzde 7 zam ve 2022'nin ilk 6 aylık dönemindeki enflasyonun yüzde 7.5'i aşan kısmı kadar fark yansıtılacak. 6 aylık enflasyon farkının belirleyecek rakamlardan 5.'si için geri sayım başladı. Peki, enflasyon oranları ne zaman açıklanacak?

 Enflasyon oranları ne zaman açıklanacak" Gözler 2022 Mayıs ayı enflasyon oranlarında!

Mayıs enflasyon oranları için geri sayım başladı. Memur, emekli, yaşlı, engelli, engelli yakını aylığı ve hasta desteği ile 6 kalemde temmuz zammı yapılacak. Memur ve memur emeklilerinin Temmuz zammının yüzde 38'i aşması beklenirken, bu artış geniş bir kesimi etkileyecek. 65 yaş aylığı 412 lira artışla bin 496, evde bakım yardımı 895 lira artışla 3 bin 249 lirayı bulacak. Peki, enflasyon oranları ne zaman açıklanacak?

MAYIS AYI ENFLASYON ORANLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Mayıs ayı enflasyon oranları 3 Haziran 2022 tarihinde açıklanacak.

TEMMUZ ZAMMI İLE MAAŞLAR YENİDEN BELİRLENECEK

Milyonlarca kişi için Temmuz zam ayı olacak. Memur ve memur emeklilerine yüzde 7 zam ve 2022'nin ilk 6 aylık dönemindeki enflasyonun yüzde 7.5'i aşan kısmı kadar fark yansıtılacak.

Memur maaşlarındaki artış; yaşlıların, engellilerin, evde yakınına bakanların gelirlerine etki edecek.

4 aylık enflasyona göre zam oranı yüzde 31.21 çıktı. Piyasa Katılımcıları Anketi'ndeki Mayıs ve Haziran enflasyon tahminlerine göre ise 6 aylık TÜFE yüzde 38.52 olacak, memurların Temmuz zammı yüzde 38.02'ye ulaşacak.

NİSAN AYI ENFLASYON ORANLARI NASILDI?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre, tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) 2022 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 7,25, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 31,71, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 69,97 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 34,46 artış gerçekleşti.

  • mayıs enflasyon
  • enflasyon ne zaman açıklancak
  • memur enflasyon farkı
  • enflasyon mayıs 2022
Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın