Bu tesislerden milli savaş uçağı doğacak

Türkiye'yi ‘uçuracak' 4 tesis, bugün Başkan Erdoğan'ın da katılacağı bir törenle açılıyor. Milli havacılıkta iddiaları artıracak tesislerde, 4.528 kişi çalışacak. Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB'deki 16 fabrika da devreye giriyor.

Bu tesislerden milli savaş uçağı doğacak

Türkiye'nin havacılık sanayiindeki iddiasını artıracak Milli Muharip Uçak (MMU) Mühendislik Merkezi ve Kompozit Üretim Binası'nın da aralarında olduğu tesislerin resmi açılışı bugün gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen MMU Projesi'nin Mühendislik Merkezi'nin yanı sıra Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'de (TUSAŞ) yapımı tamamlanan bir dizi tesis için bugün tören düzenlenecek. TUSAŞ'ta gerçekleştirilecek törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor. Açılacak tesisler toplam 4528 kişiye istihdam sağlayacak.

OSB'NİN DE AÇILIŞI VAR

Bugün ayrıca Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayii Bölgesi'ndeki (HAB OSB), 16 fabrikayla yönetim binasının da resmi açılışı yapılacak. Tamamı bittiğinde 150'si sanayi kuruluşu olmak üzere 300 işletmeye ev sahipliği yapacak HAB'ın tam faaliyete geçmesiyle 15 bin kişiye istihdam sağlanacak. HAB ile uzay ve havacılıkta yerli sanayinin desteklenmesi, yerli ve yabancı firmaların bir araya getirilerek sinerji sağlanması ve yüksek katma değerli ürünlerle ihracatın artırılması hedefleniyor. Bölgede 152 sanayi parselinden 150'si tahsis edildi. Hizmet destek parselleriyle toplam parsel alanının yüzde 90'ı doldu. HAB'da sanayiciler tarafından yatırımı yapılıp tamamlanmış 18, yatırımı devam eden 57 tesis var.

2300 MÜHENDİSE İŞ İMKANI

MMU MÜHENDİSLİK MERKEZİ: Resmi açılışı yapılacak olan MMU Mühendislik Merkezi, toplam 220 milyon lira yatırımla oluşturuldu. 'Türkiye'nin beka projesi'nin yönetileceği merkezde 2 bin 300 kişi çalışacak. Yüksek güvenlikli çözüm ve teknolojilerle donatılan merkezde, mühendisler dışarıya bağlı kalmadan tüm aktivitelerini bina içinde gerçekleştirebilecek. Toplamda 65 bin metrekare alanı olan MMU Binası içerisinde spor merkezi, yemekhane ve otonom kütüphane gibi sosyal alanlar da yer alıyor.

UZAY İÇİN TASARIM VE ÜRETİM YAPILACAK

ZAY SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİK MERKEZİ: Bu merkez, 31 milyon lira yatırımla 390 günde tamamlandı. Uzay alanındaki tasarım faaliyetleri ve donanım üretimleri için kurulan merkezde donanım ve yazılım laboratuvarları da yer alıyor. Sistem, yazılım ve donanım tasarım, üretim, entegrasyon ve test laboratuvarlarını içeren USM'de 718 kişi görev yapacak.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

KOMPOZİT ÜRETİM BİNASI: Resmi açılışı yapılacak Kompozit Üretim Binası ve yardımcı tesisler için 412 milyon liralık yatırım yapıldı. Söz konusu bina, Türkiye'nin en büyük kompozit tesisi ve dünyanın tek çatı altındaki 4'üncü büyük kompozit tesisi olma özelliğine sahip. Kompozit Üretim Binası, ana üretim, boyahane ve yardımcı binalar olmak üzere 19 bloktan oluşuyor. Dünyadaki hava yapısalları kompozit pazarının yüzde 2'sini karşılayacak kapasiteye sahip tesiste, 150 mühendis, 850 teknisyen görev yapacak.

HAVA ARAÇLARI İÇİN YERLİ VE MİLLİ ÇÖZÜMLER

HAVA ARAÇLARI İÇİN MERKEZ: Fabrika Seviyesi Komponent Bakım Onarım Kontrol Merkezi 53 milyon lira yatırımla inşa edildi ve 510 kişiye istihdam sağlayacak. Merkezde hava araçlarının işletiminde kullanılacak her türlü araç ve donanımın yüzde 100 milliliğini sağlayacak tasarım ve üretim süreçleri yürütülecek. Dışa bağımlılığı ortadan kaldırmaya hedefleyen milli kabiliyetler için mühendislik çalışmaları yürütülecek merkezde yerli kabiliyetler oluşturulacak.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın