Bakan Pekcan: Mart ayı ihracatı yüzde 17 düştü

Bakan Pekcan: Mart ayı ihracatı yüzde 17 düştü

Ekonomi Haberleri

01 Nisan 2020 Çarşamba 11:34 | Son Güncelleme:

Son Dakika Haberleri..Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, NTV'de katıldığı programda, 'Bu ay ihracatamızda bir miktar düşme göreceğiz, yüzde 20'lerin altnda olacak. Yarın açıklayağız, yüzde 17'lerde olacak... Temazsız ticaretle toparlayacağız inşallah en kısa zamanda...' açıklamasında bulundu. Pekcan, ' 13 firmadan 9'una fahiş fiyat cezası kesildi. 281 firmanın 191'ine fahiş fiyat cezası kesildi. Firmaları afişe etmedik, 2 Nisan'da yayınlanacak.' dedi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, corona virüs önlemlerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Pekcan, " Türkiye gerçekten maske üreticisi bir ülke. İlave gümrük vergimiz vardı onu da kaldırdık. 13 firmadan 9’una fahiş fiyat cezası kesildi. 281 firmanın 191’ine fahiş fiyat cezası kesildi. Firmaları afişe etmedik, 2 Nisan’da yayınlanacak." dedi.

Bakan Pekcan'ın NTV'de yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar şöyle:

Türkiye’ye gelmeden önce virüsün dünya ekonomisine etkilerini incelemek lazım. İnsan hayatı kadar ekonomiyi de etkiledi. İnsanların rutini, tüketim alışkanlıkları değişti. Bu pandeminin etkisini kontrol altına almadan göremeyeceğiz.

Sürekli aşağı yönlü revize var. Talebin azalması siparişlerin durması bizi de etkiledi. İran’a ihracatın yüzde 82 azaldığını görüyoruz. İhracatta azalma var. İspanya ve İtalya’ya yüzde 40 azalma var, Fransa’ya yüzde 32.5, İngiltere’ye yüzde 12 ihracat azalması var. İhracatta yüzde 17’lik düşüş bekliyoruz. Temassız ticaretle bunu kısa sürede toparlayacağız.

Rakamsal konuşmak için dünyada pandeminin kontrol altına alınması lazım. Bazı rakamlar konuşuluyor, ciddi revizeler var. İnşallah kontrol altına alabileceğimizi umuyoruz.

2 NİSAN'DA YAYINLANACAK

Türkiye gerçekten maske üreticisi bir ülke. İlave gümrük vergimiz vardı onu da kaldırdık. 13 firmadan 9’una fahiş fiyat cezası kesildi. 281 firmanın 191’ine fahiş fiyat cezası kesildi. Firmaları afişe etmedik, 2 Nisan’da yayınlanacak.

Maske üreticisi ve ihracatçısı bir ülkeyiz, hiçbir sıkıntı yok, üretim kapasitesini iki katına çıkarabilecek durumdayız. E-ticaret ve kargo teslimatı konusunda herhangi bir sıkıntı yok.

İran'da ilginç görüntü: Karantinaya uymayanlara 'azrail' kostümlü uyarı

İstanbul 'evde kal' çağrısına uyuyor mu? İşte şehir meydanlarının son hali...

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan evde çalışanlar için egzersiz hareketleri

Bu kadarına da pes! Koronavirüs yasağını delip kahvehanede oyun oynadılar

Nijerya'ya meteor düştü mü?

>>>>>>>Diğer sondakika haberleri için tıklayınız
Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın