Yarımada'da art arda füze denemeleri... Bu kez Güney Kore denizaltından balistik füze test etti

Güney Kore, yerli bir denizaltıdan fırlatılan balistik füze ile bu silaha sahip dünyanın yedinci ülkesi haline geldiklerini duyurdu. Sabahın erken saatlerinde Japonya, Kuzey Korenin 'balistik' olduğu tahmin edilen füze denemesinde bulunduğunu bildirmişti.

Yarımada'da art arda füze denemeleri... Bu kez Güney Kore denizaltından balistik füze test etti

Aksam.com.tr

Çeviri: Hasan Selçuk Turan

Güney Kore, Cumhurbaşkanı Moon Jae-in'in de katılımıyla denizaltından fırlatılan balistik füze denemesinin başarıyla gerçekleştirildiğini açıkladı.

Aksam.com.tr'nin Koreatimes'tan aktardığı habere göre, Güney Kore yönetimi, Güney Kore'nin bir denizaltıdan sualtı test fırlatmada başarılı olduğu için yerli bir denizaltıdan fırlatılan balistik füzeye (SLBM) sahip dünyanın yedinci ülkesi haline geldiğini duyurdu.

Başkan Moon Jae-in, Kuzey Kore'nin Doğu Denizi'ne iki balistik füze fırlatmasından saatler sonra, Savunma Geliştirme Ajansı'nın yerel bir test merkezindeki ateşi denetledi.

Füze, Güney Chungcheong eyaletindeki ajansın Anheung Test Merkezinde bulunan 3.000 tonluk Dosan Ahn Chang-ho denizaltısından ateşlendi.

Moon'un ofisi, planlı bir mesafe uçtuğunu ve bir hedefi tam vurduğunu söyledi.

Güney Kore, açıklamasına şu anda sadece altı ülkede yüksek stratejik değerlere sahip ve geliştirilmesi zor olan gerçek saha operasyon yeteneklerine sahip bu tür füzelere sahip olduğunu ekledi. Bunların Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Hindistan olduğu bildirildi.

ABD ve Güney Koreli diplomatların dün Tokyo'da gerçekleştirdiği "Kuzey Kore" konulu zirveden Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik çabaların "diyalog ve yaptırım" yoluyla sürdürülmesi sonucu çıkmıştı.

Komşuda kırmızı alarm! Kuzey Kore tanımlanamayan bir füze fırlattı

Tüm Dünya haberleri için tıklayın