New York Times: Uyuşturucu hapları Suriye ordusu taşıyor! Esed Suriye'yi narko-devlet yaptı

New York Times gazetesi, Suriye'deki Beşşar Esed rejimine yakın isimlerin yasa dışı uyuşturucu üretip satarak ülkeyi bir ‘narko-devlete' dönüştürdüklerini yazdı.

New York Times'da yayınlanan makalede, 10 yıl süren iç savaşın külleri üzerinde rejim lideri Beşşar Esed'in ortakları ve akrabaları tarafından kurulan milyarlarca dolarlık yasa dışı uyuşturucu endüstrisinin, Suriye'nin yasal ihracatını geride bıraktığı ve ülkeyi dünyanın en yeni uyuşturucu devletine dönüştürdüğü belirtildi. Ülkenin başlıca üretiminin, Suudi Arabistan ve başka Arap ülkelerinde yaygın olarak kullanılan uyarıcı hap olduğu vurgulanan makalede, faaliyetlerin tüm ülkeye yayılan üretimhanelerde, hapların ihraç edilmek üzere gizlendiği paketleme tesislerinde ve onları yurtdışındaki ağlarda dağıtan kaçakçılık ağı üzerinden yürütüldüğü kaydedildi.

KARDEŞ ESED TAŞIYOR

10 ülkede polis yetkilileri, üretim ve dağıtımın önemli bölümünün Suriye'deki rejimin en güçlü figürlerinden olan, Esed'in küçük kardeşi Mahir Esed'in komuta ettiği Suriye Zırhlı Tümeni tarafından gerçekleştirdiği belirtildi. Ülkenin uyuşturucu ihracının diğer ihracat gelirlerini geçtiği belirtiliyor.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın