Jeffrey: Suriye'de Türkiye'siz çözüm olmaz

'Suriye'de Türkiye'siz çözüme ulaşılamaz' ABD'nin eski Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, Suriye'de kalıcı çözüm için Türkiye'nin güvenlik endişelerine, göçmen sorununa ve İran'ın bölgedeki durumuna ilişkin çözümler üretilmesi gerektiğini ifade etti.

Ortadoğu Araştırmaları Merkezi'nin (ORSAM) düzenlediği, "Suriye'nin Geleceği: Türkiye ve ABD Perspektifi" başlıklı panelde açılış bölümü konuşmacısı olarak söz alan ABD'nin eski Suriye Özel Temsilcisi ve aynı zamanda eski Ankara Büyükelçisi olan James Jeffrey, Suriye'nin bütün dünya için olağanüstü ciddi ve tehlikeli bir konu olduğunu belirterek Suriye'de 12 milyon insanın yerinden edildiğini, bu insanların yaklaşık yarısının yaşadığı Türkiye'nin çok büyük çaba gösterdiğini belirterek, yaşananların insani bir felaket olduğunu ve küresel anlamda da bir sıkıntıya yol açtığını ifade etti.

İŞBİRLİĞİ ZORUNLU

Türkiye'nin güvenlik sorunları nedeniyle bölgeden ayrılmak istemediğini kaydeden Jeffrey, "Türkiye sınırı boyunca kendini savunmak durumunda kalıyor. PKK meselesi çok ciddi bir mesele. Türkiye'de 3 milyondan fazla mülteci var ve İdlib'de şu an 3 milyon kişi bulunuyor. Türkiye olmaksızın Suriye de bir çözüm olamaz. Bu da ABD ile Türkiye'nin iş birliğini zorunlu hale getiriyor. ABD şu anda kayıt altında açık bir şekilde Suriye politikasını ifade etmiş değil" şeklinde konuştu. ORSAM Başkanı Ahmet Uysal ise "Batılı güçler Suriyeliler'i yüzüstü bıraktı. Özellikle Obama yönetimi kimyasal silahlar gibi girişimleri göz ardı ettiler. PKK gibi, PYD gibi bazı kısaltmalara sahip oluşumları göz ardı ettiler. Aslında DEAŞ'ın oluşumuna zemin hazırladılar. Ve bütün bu yapılar günün sonunda birbirleriyle çatışmaya başladılar" dedi.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın