Hollanda'dan Rusya'ya rest: Hızlıca uzlaşılacak

Hollanda başbakanı Rutte, 'AB'nin Rusya'dan petrol ve gaz ithalatını önlemeye yönelik yaptırım paketi üzerinde hızla uzlaşacağına inanıyorum' dedi.

Hollanda'dan Rusya'ya rest: Hızlıca uzlaşılacak

Reuters

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Avrupa Birliği'nin Rusya'dan petrol ve doğalgaz ithalatını mümkün olan en kısa sürede durduracak altıncı yaptırım paketi üzerinde hızlıca uzlaşıya varabileceğine inandığını söyledi.

Rutte dün gece İrlandalı mevkidaşı Micheal Martin ile Dublin'de düzenlediği ortak basın toplantısında Rusya'nın Ukrayna işgaline atıfta bulunarak, "Rus petrol ve doğalgazının başlıca tüketicileri olarak, Putin'in korkunç savaşını finanse ediyoruz. Buna mümkün olan en kısa sürede bir son vermemiz gerekiyor" dedi.

Rutte "Altıncı yaptırım paketi üzerinde anlaşmaya varmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bu anlaşmanın AB'nin 27 üye ülkesi düzeyinde yapılması gerektiğini düşünüyorum çünkü ayrıca resmi ve yasal olarak bu konuda oybirliğine ihtiyacımız var ve bunun mümkün olduğunu düşünüyorum" dedi.

Rutte ayrıca Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda Türkiye ile yaşanan sorunların çözüleceğini düşündüğünü söyledi.

Rutte, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Cuma günü telefonda görüştüğünü ve sorunların çözümü için yeni görüşmeler yapılmsı gerekeceğini ifade etti.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın