Facebook'un çamaşırları bu kez çok kirli!

ABD'de 17 medya kuruluşu, Facebook'a ait şirket içi yazışma belgelerini yayımladı. Buna göre Facebook, insan kaçakçılığı ve nefret söylemi gibi içeriklere ‘bilerek' izin verdi.

ABD'de 17 medya kuruluşu ortak çalışarak elde ettikleri Facebook'a ait şirket içi belgeleri yayımlamaya başladı. Associated Press, Wall Street Journal, Washington Post ve CNN dahil 17 medya kuruluşunun oluşturduğu konsorsiyum, geçen ay ABD Kongresi'nde ifade veren eski Facebook çalışanı Frances Haugen'ın ele geçirdiği binlerce sayfalık belgeyi yayımlamaya başladı. Washington Post, Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg'in kamuoyuna yaptığı açıklamalarla belgelerin çelişkili olduğunu iddia etti.

TACİZLER BİLİNİYORDU

Gazete, şirketin nefret söylemi içeren gönderilerin yüzde 95'ini kaldırdığını söylemesine rağmen, belgelerde bunların yüzde 5'inden azının kaldırıldığının tahmin edilmesini gösterdi. CNN ise Facebook'un 2018 yılından beri platform üzerinden insan kaçakçılığı yapıldığından haberdar olduğunu, iç belgelerde Facebook üzerinden satılan kadınların bedensel ve cinsel tacize maruz kaldığı bilgisinin yer aldığını açıkladı.

'AYAKLANMALARI KÖRÜKLEYECEK'

Haugen önceki gün de İngiltere Parlamentosu'ndaki bir komitede görüş bildirdi. Facebook'un algoritmalarının bölücü niteliğinden dolayı birçok ülkede şiddete dayalı ayaklanmaların körükleneceğini ileri süren Haugen, Facebook'un güvenlikten çok karı ön plana aldığını, bunun "tartışmasız" şekilde nefreti daha da kötüleştirdiğini ileri sürdü.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın