Bosna yine kaynıyor! Sırp ayrılıkçılar 2. savaşın peşinde

Bosna-Hersek'teki Sırp Cumhuriyeti'nin lideri Dodik'in devlet düzeyindeki kurumlardan çekilip kendi ordularını kurabileceklerini söylemesini değerlendiren BM, “Ülke dağılabilir” uyarısını yaptı.

Bosna-Hersek, 1992-1995 yılları arasında süren kanlı iç savaştan bu yana en gerilimli günlerini yaşıyor. 23 Temmuz'da Bosna soykırımının inkarını suç sayan yasanın kabul edilmesinin ardından 3 entiteden oluşan ülkenin Sırp Cumhuriyeti lideri Milorad Dodik, yasayı boykot kararı aldıklarını açıklamış, ardından vergi ve yargılama sisteminde daha özerk yetkiler talep etmişti. Dodik son olarak geçen hafta siyasi gerilimin çözümünün Bosna-Hersek'i ortadan kaldırmak olduğunu söyleyerek bağımsız ordu kurma ve devlet düzeyindeki kurumlardan çekilme niyetinde olduklarını belirtti. BM'nin Bosna Hersek'teki baştemsilcisi Christian Schmidt, dün BM için hazırladığı raporda ülkenin dağılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ve çatışmaların yeniden çıkmasının çok gerçek bir ihtimal olduğunu yazdı. Schmidt, Bosna'nın "savaş sonrası dönemin en büyük varoluşsal tehdidi" ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

GİZLİ SİLAH DEPOLARI

Alman Der Spiegel dergisi, "Bosnalı Sırplar ateşle oynuyor" başlığıyla verdiği haberde Müslüman Boşnakların ülkedeki durumu 1992'deki iç savaş öncesi duruma benzettiğini, Sırp polislerin ülkede gizli silah depoları kurmaya başladığı iddialarının da arttığını yazdı. Dodik'in ayrıca ülkede 19 AB ülkesinden askerlerin bulunduğu askeri misyon EUFOR ve BM ofisinden Rusya'nın desteğiyle kurtulmaya çalıştığı belirtildi. Radio Free Europe ise Dodik'in ayrılıkçı söylemlerinin arından 'Anayasal düzenin altını oymaya çalışmak' suçlamasıyla hakkında soruşturma açıldığını yazdı.

YOLSUZLUKLARINI ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR

Bosnalı Sırp muhalifler Dodik'e bölücü açıklamalarının ardından görevi bırakma çağrısı yaptı, söz konusu adımın bazı skandalların üzerini örtmek için atıldığı belirtildi. Spiegel'deki haberde de "Gelecek yılki seçimlerihakkındaki rüşvet iddialarından dolayı yargılanacak" ifadelerine yer verildi.

Bosna-Hersek'teki Sırp protestocular da son 1 haftadır provokatif eylemlerini artırdı. Ülkedeki Müslüman Boşnaklar ise 1992'deki iç savaşta yaşanan görüntüleri anımsadıklarını anlattı.

BATI ÇELİŞKİ HALİNDE

Bosna Hersek'i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanlığı Özel Temsilcisi Matthew Palmer ve Avrupa Dış Eylem Servisi (EEAS) Müdürü Angelina Eichhorst, ülkenin egemenlik ve toprak bütünlüğüne destek verdiklerini ifade etti. Guardian gazetesi ise ABD Başkanı Joe Biden'in bölgede NATO barış gücünü destekleyip desteklemeyeceğinin belli olmadığını iddia etti. Balkan Insight sitesi de "Batı Dodik'in Bosna'daki ayrılıkçı fantezisine müsamaha gösteriyor" başlığıyla verdiği haberinde ABD, AB ve İngiltere'nin Balkanlar'da etkin bir kırmızı çizgi sürdürememesi dolayısıyla Bosnalı Sırp liderin "tehlikeli rüyalar" gördüklerini ifade ederek Batı ülkelerini suçladı.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın