Almanya Dışişleri Bakanı Maas: Göç mutabakatı güncellenmeli

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, AB ile Türkiye arasındaki göç mutabakatının güncellenmesini talep etti. Maas, “Türkiye önemli bir maliyet üstleniyor” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas: Göç mutabakatı güncellenmeli

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki göç mutabakatının güncellenmesini talep etti. Alman Bakan Maas, Welt gazetesine yaptığı açıklamada, "Türk hükümetiyle olan tüm zorluklara rağmen bu ülkenin, önemsiz görülmeyecek göç yükünü bizim için üstelendiğini kabul etmek gerekir" dedi. Türkiye'de yaklaşık 4 milyon Suriyelinin ve bölgedeki başka ülkelerden gelen mültecilerin yaşadığına işaret eden Maas, "AB'de bizim, Türkiye ile olan göç mutabakatının daha da geliştirilmesine ve güncellenmesine büyük ilgi duyduğumuza inanıyorum" diye konuştu. Maas, yeni bir mutabakatın yapılması durumunda AB'nin Türkiye'ye maddi destek vermesine ilişkin bir soruya "Bir rakam ortaya atmak istemiyorum ancak parasız olmayacağı tamamen nettir" değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'nin önemli maliyeti üstlendiğini ve başkalarının bundan tasarruf ettiğini vurgulayan Maas, bunun, milyonlarca insana bakmayla ilgili bir konu olduğunu belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Türkiye'nin mültecilerle ilgili önemli bir maliyeti üstlendiğini belirterek AB'nin maddi destek vermesi gerektiğini söyledi.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın