Alman vekilden AB'yi karıştıran 'ayrılık' çıkışı

Almanya için Alternatif (AfD) Genel Başkanı Tino Chrupalla, Welt gazetesine yaptığı açıklamada, “Almanya'nın mevcut AB'den çıkması ve içinde Rusya'nın da olduğu yeni bir Avrupa ekonomik çıkar grubu oluşturması gerekiyor” dedi.

Alman Federal Meclisi (Bundestag) vekili, Almanya için Alternatif (AfD) Genel Başkanı Tino Chrupalla Welt gazetesine yaptığı açıklamada, "Almanya'nın mevcut AB'den çıkması ve yeni bir Avrupa ekonomik çıkar grubu oluşturması gerekiyor" dedi.

Sputnik'in aktardığı habere göre, Chrupalla, bahsedilen oluşumda Rusya'nın da yer alması gerektiğini belirtti. Müttefiklerinin, özellikle de "ABD'lilerin psikolojik savaşının" Almanya'nın ulusal kimliği ve kültürü üzerinde etki gösterdiğini ifade etti. Chrupalla, buna örnek olarak ABD'nin Kuzey Akım2 doğalgaz boru hattı projesi konusundaki tutumunu gösterdi.

Alman parlamenter, bu tutumu Washington'ın kendi çıkarları için yürüttüğü kasıtlı bir dezenformasyon ve manipülasyon stratejisi olarak değerlendirdi.

Toplam maliyeti 10 milyar euro civarında olması beklenen Kuzey Akım 2 projesiyle yılda 55 milyar metreküplük Rus gazının Baltık Denizi üzerinden Almanya'ya sevk edilmesi planlanıyor.

Rus enerji şirketi Gazprom, ABD'nin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle İsviçreli yapımcı şirketin çalışmaları durdurduğu için Kuzey Akım-2'nin yapımını kendi imkanlarıyla devam ettiriyor.

ABD, Ukrayna, Polonya ile Baltık ülkelerinin inşasına karşı çıktığı projenin ortakları arasında proje sahibi Gazprom ile birlikte Shell, OMV, Engie, Uniper ve Wintershall gibi şirketler yer alıyor.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın