ABD'ye ‘kripto fidye' saldırısı

ABD Rusya'yı suçladı. Hackerlar 70 milyon dolar fidye istedi. ABD'de hafta sonu yüzlerce şirkete yönelik siber saldırı düzenleyen bilgisayar korsanları, 70 milyon dolar fidye istedi. Korsanlar ödemenin kripto para olarak yapılmasını talep etti. ABD Başkanı Biden, korsanların Rusya'yla bağlantılı olduğunu söyledi.

ABD'de yaklaşık 200 şirket, siber saldırının hedefi oldu. Korsan grup, fidye talebini, dark web olarak bilinen internet ortamında yer alan bir site aracılığıyla iletti. Sitenin Rusya bağlantılı REvil isimli bir bilgisayar korsan grubuyla bağlantılı olduğu biliniyor. Cuma günü yapılan saldırıdan Miami merkezli Kaseya isimli bir yazılım şirketi de etkilendi ve şirket müşterilerini uyardı. Şirketin yazılımlarını kullanan ABD'deki dev süpermarketlerden biri sistemlerinin kilitlenmesi üzerine mağazalarını kapatmak zorunda kaldı.

MARKETLER İŞLEM YAPAMADI

Saldırı nedeniyle süpermarketlerin kasalarında işlem yapılamaz hale geldi. Kaseya'dan yapılan açıklamada veri kurtarma çalışmalarının sürdüğü ve pazartesi günü sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiği ifade edildi. Amerikan Federal Soruşturma Dairesi (FBI), mayıs ayı sonunda ülkenin en büyük et üreticilerinden biri olan JBS'a yapılan siber saldırıdan da REvil'in sorumlu olduğunu açıklamıştı.

BIDEN: ABD KARŞILIK VERECEK

ABD Başkanı Joe Biden, geçen cumartesi günü yaptığı açıklamada, geçen ay Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'le yaptığı görüşmeye atıfta bulundu ve siber saldırılarda Rusya bağlantılı kişi ya da grupların olması halinde bundan Rusya'yı sorumlu tutacağını söyledi. Biden, bu kişilerin hükümetle bağlantısı olsa da olmasa da saldırılardan Rusya'nın sorumlu tutulacağını ve ABD'nin buna karşılık vereceğini kaydetti.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın