AB'den 16 milyar dolarlık satışa onay! Microsoft Nuance'yi resmen aldı

Avrupa Birliği (AB), Microsoft'un yapay zeka ve ses tanıma teknolojileri geliştiren Nuance Communications'ı 16 milyar dolara satın almasına onay verdi.

AB'den 16 milyar dolarlık satışa onay! Microsoft Nuance'yi resmen aldı

AA

Avrupa Birliği, Microsoft'un ses tanıma teknolojileri geliştiren Nuance'yi satın almasına onay verdi.

AA'da yer alan habere göre, AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, Microsoft'un Nuance'yi satın almasına yönelik rekabet incelemesinin tamamlandığı bildirildi.

İnceleme sonucu söz konusu satın almanın rekabete olumsuz etkisinin olmayacağı yönünde karara varıldığı belirtilen açıklamada, satın almanın ardından kayıt yazılımları, bulut hizmetleri, kurumsal iletişim, müşteri ilişkileri yönetimi ve işletim sistemi gibi piyasalarda rekabet ortamının devam edeceği kaydedildi.

Microsoft, nisan ayında, yapay zeka ve ses tanıma teknolojileri geliştiren şirketi 16 milyar dolara satın alacağını açıklamıştı.

Avrupa'da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirketlerde birleşme ve satın almaları denetlemek AB Komisyonu'nun yetkileri dahilinde bulunuyor. AB Komisyonu, bunun için yürüttüğü inceleme ve soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor. Rekabete aykırı durumların tespit edilmesi halinde AB Komisyonu, birleşme veya satın almaları engelleyebiliyor.

Tüm Dünya haberleri için tıklayın