Sanat eseri Mushaf-ı Şerifler ilk kez sergileniyor

Ciltleri, yazı karakterleri ve süslemeleri ile her biri sanat eseri olan 70'ten fazla el yazması Kur'an-ı Kerim, 'Kutsal Risâlet' Yazma Mushaf Sergisi ile AKM'de ziyaretçilerle buluştu. Tamamına yakını ilk kez sergilenen ve el işçilikleriyle göz kamaştıran Mushaf-ı Şeriflerden oluşan sergi, Ramazan ayı boyunca AKM Galeri'de gezilebilecek.

Sanat eseri Mushaf-ı Şerifler ilk kez sergileniyor

ALİ DEMİRTAŞ / ali.demirtas@aksam.com.tr

Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığına bağlı yazma eser kütüphanelerinde bulunan 70'ten fazla Mushaf-ı Şerif, "Kutsal Risâlet" Yazma Mushaf Sergisi Atatürk Kültür Merkezi'nde açıldı. El yazması Kur'an-ı Kerimleri tarihî ve sanatsal özelliklerinin yanı sıra süslemelerinde kullanılan pigmentler, cilt teknikleri ve eski onarımlarına dair görülemeyen özellikler gibi bilgilerle ziyaretçilerine sunan sergi, Kur'an-ı Kerim'i güzel yazma gayretleriyle başlayan hat ve tezhip sanatının gelişimine AKM'de tanıklık etme imkânı sunuyor. Sergi, Hz. Muhammed'e Kur'an-ı Kerim'in ilk ayetlerinin indirildiği ve kutsal risâlet vazifesinin verildiği Ramazan ayı boyunca, 29 Nisan'a kadar AKM Galeri'de gezilebilecek.

BU HEPİMİZ İÇİN BÜYÜK BİR MUTLULUK

Serginin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, "Hat, tezhip, cilt ve ebru sanatlarıyla bütünleşen el yazması Kur'ân-ı Kerîm nüshaları dünyanın en zengin yazma eser koleksiyonlarına ev sahipliği yapan ülkemizin en nadide sanat şaheserleridir. Mübarek Ramazan ayı boyunca, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığımızın marifetiyle bu kutlu değerleri seyreyleyecek olmak hepimiz için büyük bir mutluluktur." dedi. Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhittin Macit ise serginin kültürümüzün derinliklerine ayna tutan çok önemli bir hazine olduğunu söyledi.

BAŞYAPITLAR VE ON İKİ ASIRLIK KADİM MUSHAF-I ŞERİF DE BU SERGİDE

Sergide ilk kez ziyaretçi karşısına çıkan ve dönemlerinin yetkin hattat ve nakkaşlarının başyapıtları arasında yer alan Mushaf-ı Şerifler, aynı zamanda İslam sanatının önemli örneklerini oluşturuyor. Osmanlı dönemi sanatçılarının hazırladığı Mushaf-ı Şeriflerin ön planda olduğu "Kutsal Risâlet" sergisi; önemli İslam devletleri arasında yer alan Abbasilerin kûfî hatla yazılmış Mushaflarını, Selçuklu, İlhanlı, Gazneli el yazmalarını ve Safevi, Memlük, Hint ve Mağrib coğrafyalarına ait daha önce hiç sergilenmemiş Mushaf-ı Şerifleri de AKM ziyaretçileriyle buluşturuyor. Sergi ayrıca İslam tarihinin kâğıdın henüz yazı malzemesi olarak kullanılmadığı döneminden Osmanlı İmparatorluğu'na dek uzanan geçmişini kadim Kuran-ı Kerimlerle aydınlatıyor. Nuruosmaniye Kütüphanesi'nin koleksiyonunda bulunan ve altın kullanılarak parşömen üzerine kûfî hatla yazılan on iki asırlık Mushaf-ı Şerif, serginin ziyaretçilerle buluşturduğu en kadim eser olma özelliği taşıyor. İstanbul'u fethedeceği Hz. Muhammed'in hadisiyle müjdelenen Fatih Sultan Mehmet'in vakfettiği el yazması Kur'an-ı Kerim ve Altın Orda Devleti'nin 9. hanı Özbek Han için kâğıt üzerine tahrirli altın mürekkeple yazılan Mushaf-ı Şerif de bu sergide görülebilecek.

  • Yazma eser
  • sanat eseri
  • ali demirtaş
Tüm Cumartesi haberleri için tıklayın