Akaretler Sıraevler'de sanat dolu günler

İstanbul'un önemli çağdaş sanat etkinliklerinden biri olarak gösterilen, birçok sanat galerisi, sanatçı ve sanat eserini ilgilileriyle buluşturan Artweeks@Akaretler devam ediyor. Açıldığı 30 Mart'tan bu yana binlerce sanatseverin ziyaret ettiği etkinliği görmek içinse son gün yarın.

Akaretler Sıraevler'de sanat dolu günler

ALİ DEMİRTAŞ / ali.demirtas@aksam.com.tr

Tarihi dokusu ve dinamik yapısıyla İstanbul'un önemli kültür sanat noktalarından biri olan Akaretler Sıraevler, şu günlerde yine İstanbulluların uğrak noktası konumunda. Nedeni ise sanat etkinliği Artweeks@Akaretler. Bilgili Holding ev sahipliğinde Akaretler Sıraevler'de bu yıl 6. kez gerçekleşen ve sanatseverlerin merakla beklediği etkinlik, dünyanın en büyük varlık yöneticisi UBS ana sponsorluğunda gerçekleşiyor. Bilgili Sanat ve Sabiha Kurtulmuş'un organizasyonunu üstlendiği bu edisyonda birçok sanat galerisi, bağımsız sanatçı ve koleksiyoner yer alıyor. Farklı biçimsel formlarda birçok sanat eserinin sergilendiği, beraberinde birçok yan etkinliğin yapıldığı Artweeks@Akaretler'i bugün ve yarın 11.00-20.00 saatleri arasında Akaretler Sıraevler 11,12,15,17,19,37-39, 55 ve B 2/2-3-4 numaralı binalarında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Biz de bu önemli organizasyonu Bilgili Holding Kültür ve Sanat Projeleri Yöneticisi Begüm Güney ile konuştuk.

Artweeks@Akaratler'in bu edisyonu hakkındaki gözlemlerinizi paylaşır mısınız?

İlk gününden itibaren büyük bir ilgi ile başlayan Artweeks@Akaretler'in 6. edisyonunu, sanat tutkunları ile yeniden buluşturmaktan dolayı çok mutluyuz. Bilgili Sanat ve Sabiha Kurtulmuş'un organizasyonunu üstlendiği bu edisyonunda etkinliğin ücretsiz olarak gerçekleşmesi bizim için en önemli noktalardan biri. Ayrıca ücretsiz fuar turları da düzenliyoruz ve ilgi oldukça yüksek. Sanat alanında fuar dışı bir yaklaşım ile organize edilen Artweeks@Akaretler'de 100'den fazla sanatçıyı, 15 çağdaş sanat galerisini, 2 solo sergiyi ve 2 koleksiyoner seçkisini ziyaretçiler ile buluşturduk. Bu sene her edisyonunda bizimle olan ve ilk kez katılan galerilerden çok olumlu geri bildirimler almaktan ve her seferinde çıtasını yükseltmekten dolayı da oldukça memnunuz.

Bu edisyonda sadece sergileme değil aynı zamanda çeşitli etkinlikler ve söyleşiler de yapıldı. Tüm bunların sergilemeler dâhil, Türkiye sanat ortamına katkısı nedir sizce?

Akaretler Sıraevler, merkezi konumu ve tarihi dokusuyla İstanbul'un benzersiz bir noktası. Kültürel mirası ile sunduğu alternatif sergileme alanlarında, uluslararası ve Türk sanatçılar ile etkinlik, söyleşi ve buluşmalar da yapıyoruz. Bu yıl özellikle dijital sanat ve NFT üzerine yapılan söyleşiler de oldukça ilgi çekti. Hepimiz için henüz çok yeni olan NFT alanında, Türkiye'deki piyasa dinamiklerine, sanatçıların bu dijital üretimlerine dair önemli bir bilgilendirme ve görüş sundu.

Artweeks@Akaratler'in Türkiye sanat ortamını ve temsilcilerini kapsayıcı bir nitelikte olduğunu düşünüyor musunuz? Bu noktada genç sanatçılar için de yeni bir alan oldu mu, nasıl?

Artweeks@Akaretler ile her edisyonda daha çok yerli ve yabancı sanatçıyı sanat izleyici ile buluşturuyoruz. Sergi alanlarını da genişleterek önceki edisyonlara göre daha çok galeriyi ve koleksiyoneri etkinliğe dâhil ettik. Artweeks@Akaretler'de de galeri temsiliyetlerinden takip edebileceğimiz genç sanatçıların yer almasının yanı sıra genç ve bağımsız sanatçıları desteklemek için Aralık 2021'de hayata geçirdiğimiz ONE Akaretler projesine de devam edeceğiz. Şimdi Artweeks'in yarattığı motivasyon ile gelecek ONE Akaretler edisyonunu sanat izleyicisi ve koleksiyonerlerle buluşturmak için büyük bir heyecan duyuyoruz. ONE Akaretler'de galerisi olmayan bağımsız genç sanatçıları bir araya getirmek, onlara Bilgili ağını açmak ve koleksiyonerlerle buluşturmak için de heyecanlıyız.

Gelecek yıl için planlarınız nedir?

Şimdiye kadar gerçekleşen her edisyonu gelişerek yeni konular, konuklar eklenerek devam eden Artweeks dinamik bir yapıya sahip ve sahip olduğu bu yapı onun disiplinler arasındaki hareketine büyük olanak sunuyor. Gelecek edisyonlar için farklı etkinlik planlarımız var. Hepsini gerçekleştirebilmek için görüşmelerimiz devam ediyor. Ama gelecek edisyon için şunu söyleyebilirim ki daha çok bir arada olacağımız, etkileşim alanı çok daha geniş programlar ekleyeceğiz.

SABİHA KURTULMUŞ: ARA VERDİĞİMİZ İÇERİKLERİMİZİ GENİŞLETTİK

Artweeks@Akaretler'in diğer organizatörü Sabiha Kurtulmuş sanatın geçtiğimiz süreçteki devinim ve gelişimine değinerek şunları söyledi: "6. edisyonumuzu yaptığımız Artweeks@Akaretler'de Covid-19 önlemlerinden dolayı ara verdiğimiz içeriklerimizi genişlettik. Omurgamızı oluşturan galeri ve koleksiyonerlerin dışında bizlerle aynı anlayışta olan farklı yapılarla beraber yeni içerikler üretmeyi ve projeler yapacağız, NFT de bunlardan birisi. 10 günlük süre içerisinde her gün farklı sunumlar, etkinlikler ve davetlerle sanat izleyicilerini karşılamaya devam edeceğiz." İfadelerini kullandı.

ARTWEEKS@AKARETLER'DE "İYİLİK İÇİN SANAT" RÜZGÂRI

Etkinliğin katılımcılarından biri olan İyilik İçin Sanat Derneği, hayata geçirdiği projelerde yer alan sanatçıların birbirinden değerli eserlerini, pek çok sanatseveri, sanatçıyı ve koleksiyoneri bir araya getiren Artweeks@Akaretler'de sergilemeye devam ediyor. Derneğin, Pasajda Bir Yıl, Anadolu'dan İzlenimler, Atölye Cer ve Alenen Sanat projelerinde yer alan sanatçılardan 35 kişinin 65 adet çalışması, Dr. Feride Çelik küratörlüğünde 37-39 numarada sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen galeri, sanatçı, kurum ve kuruluşlarını İstanbul'da sanatseverlerle bir araya getiren sanat etkinliğinin açılış gününde, İyilik İçin Sanat Derneği sergisi ziyaretçiler tarafından büyük ilgi ile karşılaştı.

  • sanat galerisi
  • sanatçı
  • ali demirtaş
Tüm Cumartesi haberleri için tıklayın