Yeni ‘Türk Ticaret Merkezi’ Silikon Vadisi’ne kuruluyor

Yeni ‘Türk Ticaret Merkezi’ Silikon Vadisi’ne kuruluyor

Teknoloji Haberleri

Dubai, New York ve Londra’nın ardından yeni Türk Ticaret Merkezi, bilişim dünyasının kalbi Silikon Vadisi’nin yer aldığı San Francisco’da kurulacak. Firmalar başvuru yapmaya başladı. 

MİRAY ÇİMEN

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın, dış ticaret hacmini artırmak amacıyla 35 yeni Türkiye Ticaret  Merkezi kurulacağı yönündeki açıklamasının ardından, yeni merkezler için başlatılan çalışma hızlandı. Açılacak yeni merkezler arasında, Silikon Vadisi’nin de bulunduğu ABD’nin San Francisco şehri de var. San Francisco için planlanan Türk Ticaret Merkezi, ağırlıklı olarak bilişim sektörü alanında faaliyet gösterecek.  

FİRMALARDAN TALEP BAŞLADI 

Halihazırda Dubai, New York ve Londra’da merkezler bulunuyor. Merkezde bulunmak isteyen firmaların taleplerini Türkiye İhracatçılar Merkezi’ne (TİM) yapmaya başladığı belirtildi. Merkezlerin kira, istihdam, dekorasyon ve tanıtım gibi harcamaları destekleniyor. 

Ülkeye göre odak sektör belirleniyor 

Faaliyete geçen Türkiye Ticaret Merkezleri’nden Birleşik Arap Emirlikleri Dubai’de iklimlendirme, bilişim ve mücevher, ABD’nin New York şehrinde halı, hazır giyim, ev tekstili ve iş kontratları, İngiltere’nin başkenti Londra’da ise bilişim ve seramik sektörlerine odaklanıldı. Bu merkezlerin ihracata ivme kazandırması ve markalaşmaya katkı sunması amaçlanıyor. 

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın