Manisa Kula'daki tarihi ayak izinin sırrı çözüldü

Manisa Kula'daki tarihi ayak izinin sırrı çözüldü

Tarih Haberleri

15 Mayıs 2019 Çarşamba 10:28 | Son Güncelleme:

Manisa'daki Kula Volkanik Jeopark Alanı dünya tarihi açısından önemli bir yere sahip. Kula’daki tarihi ayak izlerinin sırrının çözüldüğü iddia edildi.

Kula Volkanik Jeoparkı Çakallar volkan konisi yakınlarında 1954 yılında bir yol yapım çalışması esnasında 200’den fazla fosilleşmiş insan ayak izi bulundu. Bu ayak izlerinden yalnızca birkaçı sahada kaldı. Ayak izlerinin eğimli bir yamaçta yürüyen 3 kişiye ait olduğu sanılıyor. Ayak izleri 40-42 numara ölçüsünde.

MERAK EDİLEN KAYA RESİMLERİ

Ayak izlerinin yakınındaki Kanlıkayalar’da ise prehistorik kaya resimleri bulunuyor. Resimlerde ilk bakışta üç el şekli dikkat çekiyor. Bu resimlerin tüfler üzerinde ayak izlerini bırakan insanlar tarafından yapılmış olabileceği düşünülüyor. Resmin ortasında yer alan dairesel şeklin ise lav püskürden Çakallar Volkan konisine ait olduğu değerlendiriliyor.

Şimdi son araştırmalarda yeni detaylar ortaya çıktı. Arkeofili'nin aktardığı habere göre Manisa’nın Kula ilçesindeki ayak izleri, 4.700 yıl öncesinde volkanik patlamayı izleyen insanlara ait çıktı. Araştırmaya göre Manisa’daki bronz çağ insanları, volkanik patlamayı izlemiş.

SAKİNCE PATLAMA MERKEZİNE İLERLEMİŞLER

Araştırmaya göre, Çakallar volkanındaki volkanik faaliyet, yakın çevresini birkaç santim kalınlığında nemli bir kül halı ile örtmüş. Patlama ile ortamdaki suyun hızla buharlaşması sonucunda patlama “kuru” bir patlama fazında devam etmiş ve yaklaşık 100 metre yüksekliğindeki Çakallar cüruf konisini oluşturmuş. Nemli volkanik kül üzerinde insanların ve muhtemelen onlara eşlik eden köpeklerin sakince patlama merkezine doğru ilerlediklerini gösteren ayak izleri, daha sonraki kuru patlamalar sonucu oluşan volkanik cüruf ile örtülüp günümüze kadar korunmuş. İzler, insanların devam eden düşük şiddetli volkanik faaliyeti güvenli bir uzaklıkta izlediklerini gösteriyor.

PATLAMAYI RESMETMİŞ OLABİLİRLER

Ayak izlerine yaklaşık 20 dakikalık yürüyüş mesafesinde bir kaya sığınağına çizilmiş olan Kanlıtaş kaya resmi de patlayan bir cüruf konisini ve lav akıntısını tasvir ediyor gibi görünüyor.

KANITLANABİLEN EN ESKİLERDEN...

Kanlıtaş kaya resminin Çakallar volkanının patlamasını resmettiği varsayımı doğruysa, bu resim, insanların patlamaya şahit olduğunun ayak izleriyle birlikte “kanıtlanabildiği” en eski volkanik patlama resimlerinden biri.

Araştırmacılar bu çalışma ile, “Ayak izleri sayesinde bu kaya resminin Bronz çağı insanlarının volkanik aktiviteye şahit olduğunu ve bunu resmettiğinin ‘kanıtlanabilir’ nitelikte olduğunu” söylüyor.

Tüm Tarih haberleri için tıklayın