'Kültür sanat da bir beka meselesidir'

'Kültür sanat da bir beka meselesidir'

Siyaset Haberleri

Kültür sanat alanında Türkiye’nin hak ettiği yerde olmadığını belirten Başkan Erdoğan, “Bunu en az terörle mücadele kadar önemli bir beka meselesi olarak görüyorum” dedi. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 1979’dan bu yana her yıl dağıtılan ve 2016’dan itibaren de ‘Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri’ adıyla anılan büyük ödüllerin bu yılki sahipleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Konuşmasında “Selçuklu ve Osmanlı başta olmak üzere, coğrafyamızda kurulan devletlerin bugüne ulaşan izleri medeniyetimizin mührü gibidir” diyen Başkan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti: 

16 YILA HAYIFLANIRIM

“Kültür ve sanat insanlarımızla sürekli istişare halinde olmaya ihtimam gösterdik. Buna rağmen 16 yıla baktığımda kültür sanat alanında yeteri kadar mesafe kat edememiş olmamızdan dolayı hep hayıflanırım, iç geçiririm. Kültür sanat meselesini ülkemiz ve milletimiz bakımından en az terörle mücadele, en az dış politika, en az temel hizmet alanları kadar önemli bir beka meselesi olarak görüyorum. Yeni dönemde bu eksiğimizi giderecek, hak ettiği seviyeye getireceğiz.”

BEŞTEPE'DE 50 DAKİKALIK GÖRÜŞME

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basına kapalı gerçekleştirilen kabul 50 dakika sürdü. Görüşme sonrası İmamoğlu şunları söyledi: “İstanbul ağırlıklı, İstanbul’la ilgili tavsiyelerini dinlediğimiz bir görüşme oldu. Faydalanacağımız anekdotlar aktardı. Çok teşekkür ediyorum. Dikey yapılaşma konusunda İstanbul’un bir dönüşüme muhtaç olduğunda bir fikir birliğine vardık. Görüşmenin en önemli anekdotu ben oyunu istedim, kendileri de gülümsedi."

Her adımda yanınızdayız takipteyiz 

Turizm alanında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un müktesebatı nedeniyle içlerinin büyük ölçüde rahat olduğunu ifade eden Başkan Erdoğan, “Kültür sanat konularında da Sayın Bakanımızın ekibiyle birlikte ülkemize tarihi bir hamle yaptıracağına inanıyorum. Cumhurbaşkanı olarak attığınız her adımda yanınızda olduğumu bilmenizi isterim. Cumhurbaşkanlığımız bünyesinde kurduğumuz Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, bu alandaki politikaların inşasına katkı verecek, yapılan çalışmaları da takip edecek” diye konuştu. 

Edebiyat felçse ortak değer biter

Bir milletin eğer estetik zevki yoksa o ülkedeki diğer çalışmaların arzu edilen neticelere ulaşmayacağına işaret eden Başkan Recep Tayyip Erdoğan, bir toplumda sanat ve edebiyat felç olmuşsa o toplumda ortak değerlerin üretilmesi ve yaşatılmasının zor olduğunu vurguladı. Başkan Erdoğan, şöyle devam etti: “Bir ülkenin gelişmiş bir mimari anlayışı yoksa o ülkedeki üst yapının özgün bir ruh ve kimlik yansıtması beklenemez. Buna karşılık insanlarının manevi doyumunu ihmal etmiş sadece maddi varlıklarla hüküm süren toplumların da tarihte kalıcı izler bırakamadığını açık ve net görürüz.” 

Tüm Siyaset haberleri için tıklayın