Kılıçdaroğlu meclis üyelikleri için kurultay hesapları yapıyor

Kılıçdaroğlu meclis üyelikleri için kurultay hesapları yapıyor

Siyaset Haberleri

CHP lideri, koltuğunu sağlama almak için delegeleri meclis üyeliğine aday yapacak. 

Ercan ÖZTÜRK

Belediye başkan adaylarını kavga ve tartışmaların ardından ancak belirleyebilen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu şimdi de meclis üyeleri için mesaiye başladı. Kılıçdaroğlu sadece meclis üyelerinin belirlenmesi için ön seçim yapılması kararı aldırmıştı ancak talep patlaması bahane edilerek ön seçim iptal edildi. Garanti ilçelere aday adayı olan çok sayıda isim şimdi de meclis üyesi olabilmek için Kılıçdaroğlu’nun kapısını çalıyor.

24 Haziran seçimlerinde kurultay çağrısı yapan Muharrem İnce’ye destek vermeyen delegeler soluğu Ankara’da aldı. Kılıçdaroğlu’nun özellikle İstanbul’da kurultay delegeleri için birer kontenjan ayırdığı öğrenildi. Kılıçdaroğlu, 24 Haziran sonrasında kendisinin yanında duran delegeleri seçilecek sıradan yazacağı kulislere yansıdı. Kılıçdaroğlu’nun 1 Nisan’ı düşünerek bu kararı aldığı öğrenildi. 

Kılıçdaroğlu, delegeleri olası bir imza kampanyasında yanında tutmayı hedefliyor. Meclis üyesi olmak istemeyen delegelere de ayrıca birer kontenjan hakkı tanındı. 

İkinci istifa dalgası geliyor 

Kılıçdaroğlu’ndan kalan sıraları ilçe başkanları ile belediye başkan adayları yapacak. Listelerin en geç 18 Şubat’ta Ankara’da olması istendi. Özellikle CHP’nin çok oy aldığı il ve ilçelerde herkes o listeye girebilmek için mücadele veriyor. 19 Şubat sonrası listede olmayanların ikinci bir istifa dalgası başlatacağı öğrenildi. 

Aday seçiminin maliyeti ağır olur

Aday belirlenme sürecinde yaşananları eleştiren partililere Gürsel Tekin de katıldı. Tekin, “Biz eskiden kim CHP’ye bir oy fazla kazandırırsa o aday olmalıdır derdik. Bugün CHP’nin oy kazanmasından ve başarısından başka ölçütler de devreye girmiş durumda. Kişisel, şahsi ölçütler ve keyfilik ne yazık ki maliyetsiz değildir. 31 Mart’ta bu maliyetle partimizin karşılaşmamasını umut ediyoruz. Birçok ilde partimize ve vatandaşa başarıyla hizmet eden belediye başkanlarımız yalnızca olağanüstü kurultay talep ettikleri için yeniden aday gösterilmedi. Yine bazı illerde halk desteği olan arkadaşlarımız da aynı gerekçeyle adaylık dışında bırakıldı” diye konuştu. 

Tüm Siyaset haberleri için tıklayın