Hangi hastalıklar pandemik hastalıktır?

Hangi hastalıklar pandemik hastalıktır?

Sağlık Haberleri

29 Mayıs 2020 Cuma 17:29 | Son Güncelleme:

Çin'in Wuhan kentinde başlayan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs vakası Dünya Sağlık Örgütü (WHO) pandmi olarak ilan etti. Peki, Pandemi nedir? Bir kıta ya da dünya üzerinde hızla yayılan hastalıklara verilen isim olarak adlandırılıyor.

 Çin'in Wuhan kentinde Aralık ayında başlayan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) Dünya Sağlık Örgütü (WHO) pandemi olarak ilan edildi. Dünya üzerinden hızlı yayılan hastalıklara verilen genel bir isim olan pandemi hastalıkları insandan insana hızlı geçebiliyor. 

PANDEMİK HASTALIKLAR NELERDİR?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bugüne kadar birçok pandemi ilan edildi. 

HIV/AIDS

Edinilmiş bağışıklık eksikliği sendromu ya da genel olarak bilinen kısaltmasıyla AIDS halen dünyada aktif haldeki pandemi salgınlarının başında geliyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ilk kez 1976 yılında karşılaşılan hastalık 1981’den bu yana en az 31 milyon can aldı.

1968 GRİP SALGINI

Solunum yolunu etkileyen tek grip salgını corona virüs değil. Influenza virüsü halk arasında grip olarak bilinen virüs türüdür. 1968 yılında bu hastalığın mutasyona uğramış versiyonu H3N2 bir milyon insanı öldüren bir salgına dönüştü.

1956-1958 ASYA GRİBİ

1968 salgınından 12 yıl önce influenza virüsü yine dünya genelinde etkisini gösteriyordu. Bu sefer H2N2 olarak adlandırılan versiyonu Çin’de ortaya çıktı ve 1958 yılına kadar salgın devam etti.

İSPANYOL GRİBİ (1918-1920)

Birinci Dünya Savaşı’nın son yılında H1N1 olarak sınıflandırılan influenza pandemisi tüm dünyayı kasıp kavuruyordu. Yaklaşık 500 milyon insanın yaklaşık üç yıl süren salgından etkilendiği düşünülüyor.

KOLERA SALGINI

Kolera 19. ve 20. yüzyıllarda en fazla can alan hastalıkların başında geliyor. 1800’lerin başından itibaren dünya üzerinde farklı farklı kolera salgınları yaşandı.

Osmanlı da bu salgınlardan etkilenen ülkelerden biriydi. Her ne kadar Türkiye’de hissedilmese de 1960’lı yıllarda başlayan 7. Kolera salgını halen devam ediyor ve pandemi olarak sınıflandırıldı.

KARA ÖLÜM

14. yüzyıla damgasını vuran olaylandan veba salgını kara ölüm olarak adlandırılıyor. 1346’dan 1353’e kadar etkili olan salgının ne kadar insanı öldürdüğü tam olarak bilinmiyor. Tarihçiler sayısının en az 75 milyon olduğunu ifade etse de rakamı 200 milyon insana kadar çıkartan araştırmacılar da var.

Tüm Sağlık haberleri için tıklayın