Hangi hastaneler pandemi hastanesi yapıldı? Pandemi hastanesi nedir? İşte kelime anlamı...

Hangi hastaneler pandemi hastanesi yapıldı? Pandemi hastanesi nedir? İşte kelime anlamı...

Sağlık Haberleri

Pandemi hastanesi nedir? sorusunun yanıtı arama motorlarında araştırılıyor. Dünya Sağlık Örgütü corona virüsü pandemi olarak ilan etmişti. Sağlık Bakanlığı da pandemi hastaneleri ile ilgili bir genelge yayınlamıştı. Vatandaşlar ise pandemi kelime anlamını merak ediyor. Detaylar haberimizde…

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) korona virüs vaka sayılarının günden güne artması üzerine hastalığı pandemi olarak tanımladı. Vatandaşlar ise pandemi kelime anlamını araştırmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın pandemi hastaneleri ile ilgili yayınladığı genelge detaylarına ve pandemi kelime anlamına haberimizden ulaşabilirsiniz.

PANDEMİ NEDİR?

Pandemi veya pandemik hastalık; bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel addır. Tarihte Veba, Kolera, Grip, Tifo, Domuz gribi bu hastalıklar arasında yer almıştır.

En basit tanımıyla dünyada eş zamanlı olarak çok yaygın bir şekilde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isim de diyebiliriz.

HANGİ HASTANELER PANDEMİ HASTANESİ?

Sağlık Bakanlığı genelgesine göre; salgın hastalıklarla mücadele gerekli şartları sağlayan tüm devlet ve vakıf hastaneleri pandemi hastanesi olarak kabul ediliyor. Sağlık kurumlarına müracaat eden hastaların corona tanısı kesinleşinceye kadar Sağlık Bakanlığı hastaneleri, devlet ve vakıf hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarınca kabul ve tedavi süreçlerinin yapılması ise zorunlu hale getirildi.

Tüm Sağlık haberleri için tıklayın