VW Türkiye'ye fabrika açıyor

VW Türkiye'ye fabrika açıyor

Otomobil Haberleri

Yaklaşık 10 yıldır beklenen Volkswagen yatırımında Bulgaristan ile Türkiye arasındaki seçimi Türkiye kazandı. 2022'de açılması beklenen tesiste Skoda ve SEAT modelleri bantlardan çıkacak.

Sümer DEMİRCİLER

Uzun süredir Türkiye’ye yatırımı gündemde olan Alman otomotiv üreticisi Volkswagen’in kararı netleşiyor. Markanın çatısı altındaki Skoda için daha önce kuracağı yeni fabrikada Bulgaristan ve Türkiye’nin en büyük aday olduğu açıklanmıştı. Skoda’nın yeni modeli Scala’nın İsrail’de yapılan dünya tanıtımı sonrasında büyük yarışta ipi Türkiye’nin göğüslediği netleşmeye başladı. 

ALMAN BASINI YAZDI 

Resmi bir açıklama yapılmasa da Alman medyasında Skoda’nın CEO’su Bernhard Maier’e dayandırılan haberlere göre yeni fabrikanın Türkiye’de kurulacağı netleşti. Almanya’nın saygın otomotiv portallarından Automobilwoche’deki habere göre Maier, grup içerisinde çok büyük ve yeni görevlere üstleneceklerini açıkladı. 

İŞGÜCÜ VE YAN SANAYİ

Türkiye’nin seçilmesinde en büyük etkinin ülkenin otomobil üretiminde yetişmiş işgücü ve yan sanayinin olması gösteriliyor. Görüşmelerin sürdüğü ve resmi bir açıklamanın yapılmamasına rağmen kulislere sızan bilgilere göre, 5 bin kişilik istihdam sağlayacak tesisin 2022'de üretime başlaması ve Skoda ile Seat modellerinin üretimini üstlenmesi planlanıyor. 

TİCARİ DE GÖLCÜK’E GELİYOR 

VW 'nin ticari aracı Transporter’ın şu anda Ford Transit’in üretildiği Ford Otosan Gölcük Fabrikası’na kaydırılarak maliyetlerin düşürülmek istendiği daha önce açıklanmıştı. Bu son gelişmelerle birlikte VW dünyasının, hem binek otomobil hem de ticari araçta Avrupa’daki en büyük üreticilerinden biri Türkiye olacak. 

Erdoğan’ın çabaları etkili oldu 

Yaklaşık 10 yıldır gündemde olan VW’in yatırım kararında Türkiye ile Almanya ilişkilerinin normalleşmesinin büyük önem taşıdığı vurgulanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyareti sonrası yumuşayan ilişkiler yatırım kararını da hızlandırdı. Alman Siemens’in demir yolu ağını modernleştirmesinde 35 milyar dolarlık yatırım açıklandı. Ardından da VW’nin yeni fabrika yatırımı gündeme geldi.

5 YILDA 44 MİLYAR EURO

Önümüzdeki 5 yıl içinde elektrikli modeller için 44 milyar euro yatırım yapacağını açıklayan VW, bu modellere yer açmak için yeni planlamalar yapıyor. Türkiye tesisi de bu planların bir parçası olarak  hayata geçecek.

Tüm Otomobil haberleri için tıklayın