Sahibinden ÖTV indirimli Hyundai sıfır Sahibinden ikinci el güncel araç fiyatları son dakika kaç TL

Sahibinden ÖTV indirimli Hyundai sıfır Sahibinden ikinci el güncel araç fiyatları son dakika kaç TL

Otomobil Haberleri

Hyundai ÖTV ve KDV indirimi ile birlikte tüm modellerinin fiyatlarını güncelledi. ÖTV ve KDV indiriminin Resmi Gazete’de yayınlanması ile bilirlik tüm modellerinde indirim uygulayan Güney Koreli otomotiv devi, uyguladığı ek indirimle birlikte yeni indirimli fiyat listesini resmi sitesinde yayınladı. İşte ÖTV ve KDV indirimli sıfır ve ikinci el Hyundai modellerinin yeni fiyatları… Hyundai markası, 1947 yılında Güney Kore'de Chung Ju-Yung tarafından inşaat şirketi olarak kurulmuştur. İnşaat şirketi olarak kurulmasıyla piyasaya giren Hyundai grubunun küçük bir de tamir atölyesi bulunmaktaydı. Kore savaşı sonrasında yeniden yapılanmaya giden Hyundai grubu, 1960 ve 1970 yıllarında, gemi, otomobil ve makine üretimi gibi alanlara ağırlık göstermiştir. Bu ağırlıklı alanın devamında Hyundai grubu büyük gelişmelere zemin hazırlamıştır ve piyasanın ilgisini bu şekilde çekmeyi başarmıştır. Ulsan fabrikası, dünyanın en büyük otomotiv üretim tesisi olmuştur. Kibar Holding'in 1997 yılında Hyundai Motor Company ile imzaladığı yarı yarıya ortaklık sözleşmesiyle, Hyundai Assan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. kurulmuştur. Kibar Şirketler Grubu bununla birlikte İSO 9002 Kalite Belgesi'ne sahip olmuştur.

Hyundai ÖTV ve KDV indirimi ile birlikte tüm modellerinin fiyatlarını güncelledi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın dün gerçekleşen Vergi Denetim Toplantısı'nda duyurduğu Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarındaki değişiklikler, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, 1.6 litre hacminin altında kalan motorlu taşıtlara uygulanan ÖTV oranları 15 puan aşağı çekildi. Yapılan düzenleme ile motor silindir hacmi 1600 cc'yi ve ÖTV matrahı 70 bin lirayı geçmeyen modellerin ÖTV oranı yüzden 45'ten yüzde 30'a düşürüldü. Türkiye’de tasarımı, özellikleri ve fiyatı ile ön plana çıkan Hyundai, ÖTV ve KDV indirim kararının Resmi Gazete’de yayınlanması ile bilirlikte tüm fiyat listesini yeniden güncelledi. Tasarımını baştan aşağı yenilen Güney Koreli teknoloji devi, araçlarına eklediği teknolojik ürünler ile de dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Ayrıca Türkiye’de ciddi satışa rakamlarına ulaşan Hyundai, ÖTV ve KDV indirim kararının ardından tüm modellerinin fiyatlarını güncelleyen otomotiv devi, indirimli listesini resmi sitesinde yayınladı. ÖTV ve KDV indirimlerini Hyundai, anında fiyat listesine yansıttı ve yeni indirimli fiyat listesini resmi sitesinde yayınladı. Bununla birlikte indirimler sıfır otomobil fiyatlarının haricinde ikinci el araç fiyatlarının da aşağıya gelmesine neden oldu. İşte ÖTV ve KDV indirimli sıfır ve ikinci el Hyundai modellerinin yeni fiyatları… Ulsan fabrikası, dünyanın en büyük otomotiv üretim tesisi olmuştur. Kibar Holding'in 1997 yılında Hyundai Motor Company ile imzaladığı yarı yarıya ortaklık sözleşmesiyle, Hyundai Assan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. kurulmuştur. Kibar Şirketler Grubu bununla birlikte İSO 9002 Kalite Belgesi'ne sahip olmuştur.

HYUNDAİ TÜM MODELLERİNİN FİYATLARINI GÜNCELLEDİ!

Türkiye’de tasarımı, özellikleri ve fiyatı ile ön plana çıkan Hyundai, ÖTV ve KDV indirim kararının Resmi Gazete’de yayınlanması ile bilirlikte tüm fiyat listesini yeniden güncelledi. Tasarımını baştan aşağı yenilen Güney Koreli teknoloji devi, araçlarına eklediği teknolojik ürünler ile de dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Ayrıca Türkiye’de ciddi satışa rakamlarına ulaşan Hyundai, ÖTV ve KDV indirim kararının ardından tüm modellerinin fiyatlarını güncelleyen otomotiv devi, indirimli listesini resmi sitesinde yayınladı.

İŞTE ÖTV VE KDV İNDİRİMLİ SIFIR VE İKİNCİ EL HYUNDAİ MODELLERİNİN YENİ FİYATLARI!

ÖTV ve KDV indirimlerini Hyundai, anında fiyat listesine yansıttı ve yeni indirimli fiyat listesini resmi sitesinde yayınladı. Bununla birlikte indirimler sıfır otomobil fiyatlarının haricinde ikinci el araç fiyatlarının da aşağıya gelmesine neden oldu. İşte ÖTV ve KDV indirimli sıfır ve ikinci el Hyundai modellerinin yeni fiyatları…

Yeni Hyundai i10

ÖTV indirimli 70.837 TL

ÖTV indirimli ikinci el fiyatları ise 30 bin ila 80 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.

Yeni Hyundai i20

ÖTV indirimli 80.702 TL

ÖTV indirimli ikinci el fiyatları ise 30 bin ila 100 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.

Yeni Hyundai i30

ÖTV indirimli 94.991 TL

ÖTV indirimli ikinci el fiyatları ise 35 bin ila 140 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.

Yeni Hyundai Accent Blue

ÖTV indirimli 84.949 TL

ÖTV indirimli ikinci el fiyatları ise 40 bin ila 100 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.

Yeni Hyundai Elantra

ÖTV indirimli 94.212 TL

ÖTV indirimli ikinci el fiyatları ise 25 bin ila 130 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.

Yeni Hyundai IONIQ Hybrid

ÖTV indirimli 171.528 TL

ÖTV indirimli ikinci el fiyatları ise 110 bin ila 145 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.

Yeni Hyundai Kona

ÖTV indirimli 112.664 TL

ÖTV indirimli ikinci el fiyatları ise 120 bin ila 145 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.

Yeni Hyundai Tucson

ÖTV indirimli 141.190 TL

ÖTV indirimli ikinci el fiyatları ise 40 bin ila 200 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.

Yeni Hyundai H-100 Kamyonet

ÖTV indirimli 80.093 TL

ÖTV indirimli ikinci el fiyatları ise 10 bin ila 35 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.

İkinci el araç alacaklara uyarı

Bedelli askerlik, yaz tatili ve yaklaşan Kurban bayramı sebebiyle ikinci el araç piyasasında hareketlenme başladı. İkinci el araç alacak olan vatandaşların nelere dikkat etmeleri ve araçlarını mutlaka ekspertize götürmeleri gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu. İkinci el otomobil piyasasında Türkiye’de çok fazla hilelerin döndüğünü ifade eden Ateş, “Bu hileler ve gizli kalan kusurlar daha sonra aracı satın alan alıcıyı mağdur etmektedir. Oto ekspertiz alıcı ve satıcı arasında bu kusurları tarafsız bir şekilde belirleyen ve bunları raporlayan yüklenici kurum görevini görmektedir. Çoğu zaman aracı satan kişilerde araç hakkında detaylı bilgiye sahip olmuyor. Bu nedenle alıcıya gerekli bilgileri aktaramıyor. Diğer bir istisna ise otomobil piyasasında yer alan otomobil simsarları... Satın alacağınız aracı böyle kişilerden de alabiliyor olabilirsiniz. Bu durumda aracı satın aldıktan sonra çok büyük sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Bunlardan bazıları ve herkesin bildiği kilometre düşürme, motor sorunu, turbo sorunu, klima sorunu, elektrik aksamı sorunları, boya, kaporta işlem görmesi gibi hatalardır. Bunların hemen hemen birçoğu ile karşılaştığınızda aracın marka modeline ve arıza türüne göre onarılması 500 TL ile 10 bin lira arasında değişiklik göstermektedir. Örnek vermemiz gerekirse 20 bin liraya satın aldığınız bir otomatik şanzımanlı aracın şanzımanında problem olduğunda ortalama tamir masrafı 2 bin lira tutacaktır. Bu da araç fiyatının yüzde 10'u yapmaktadır. Bu tür olaylarla karşılaşmamak için ve paranız zamanınız ve sevdikleriniz için lütfen güvenilir bir kurumda oto ekspertiz yaptırın" dedi. 

"Aracı satın almadan önce mutlaka ekspertize götürün"

Kusurlu bir araç satın alındığında şüphesiz masraflarla karşılaşılacağını hatırlatan Ateş, “Aracı satın aldıktan hemen sonra aracınızı güvendiğiniz bir yetkili servisine götürün. Araç alırken siz ekspertiz yaptırmamış olabilirsiniz ama sizden alacak kişi ekspertiz yaptıracaktır. Kötü sürprizlerle karşılaşmamak için mutlaka aracı satın almadan hemen önce ekspertize götürün" diye konuştu.

İkinci ele talep arttı, peki ya fiyatlar?

Sıfır kilometre araç fiyatlarında döviz kurundaki yükselişin etkisiyle görülen artış, ikinci el araç piyasasında talebi artırdı. Fiyatlar ise birinci eldeki kadar yükselmedi. DOD Satış Müdürü Erol Gündoğan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre otomobil devir adedinin 2018'in ocak-nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarak 1 milyon 823 bin 302'e ulaştığını aktardı. İkinci el araç pazarında bu yılın ilk yarısında beklentiler doğrultusunda bir büyüme gerçekleştiğini anlatan Gündoğan, ilk 4 aydaki yüzde 12’lik artışın kalan 8 aylık dönemde bir miktar azalacağını, bununla birlikte geçen yıla oranla büyümenin devam edeceğini öngördüklerini söyledi.

Gündoğan, 2018 yılı geneli için ikinci el pazarının yüzde 10 büyüyerek 5 milyon 700 bin seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini dile getirdi.

KADEMELİ OLARAK ARTACAK

Erol Gündoğan, sıfır kilometre araç fiyatlarında döviz kurlarındaki yukarı yönlü hareketten kaynaklanan artışın etkisiyle, 2018 yılının ilk çeyreğinde ikinci el araçlara olan talebi artırdığını bildirdi.

Geçmiş dönemlerde özellikle model yılı geçişlerinde sıfır kilometre araç fiyatlarının yüzde 6-7 seviyesinde arttığını hatırlatan Gündoğan, "Fakat 2018 yılının ilk çeyreğinde kur etkisiyle beraber sıfır kilometre araç fiyatları yaklaşık yüzde 20 seviyelerinde artış gösterdi. Bu da tüketiciye ikinci el araçlarda ciddi avantaj sağladı. Sıfır kilometre araçlardaki fiyat artışı ikinci el araçlara da kademeli olarak yansıyacaktır ancak ikinci el araçlardaki fiyat avantajının bir süre daha devam edeceğini düşünerek ikinci el araç almak isteyenler için fırsatın hala devam ettiğini söyleyebiliriz." diye konuştu.

Gündoğan, "Geçtiğimiz yıllarda bayram tatili öncesinde tüketicilerin alım taleplerini öne çekmesi sebebiyle showroomlarımızda ekstra bir hareketlilik olurdu fakat bu yıl önceki yıllarda olan hareketliliği beklenen ölçüde göremedik." yorumunu yaptı.

SAHİBİNDEN SATILIK ARABALAR

Günün öne çıkan sahibinden satılık araba ilanlarını fiyatları ile sıraladık.

2017 yılında en çok satan otomobil markaları ve satış rakamları şöyle:

FERRARI - 1 adet satıldı
ASTON MARTIN - 3 adet satıldı
BENTLEY - 3 adet satıldı
DS - 9 adet satıldı
MASERATI - 9 adet satıldı
SMART - 9 adet satıldı
JAGUAR - 16 adet satıldı
INFINITI - 18 adet satıldı
LEXUS - 19 adet satıldı
SSANGYONG - 43
ALFA ROMEO - 60
LAND ROVER - 106
SUBARU - 107
PORSCHE - 127
MAZDA - 130
MINI - 136
KARSAN - 171
JEEP - 215
SUZUKI - 222
IVECO - 279
ISUZU - 313
VOLVO - 368
MITSUBISHI - 508
SEAT - 1.159
AUDI - 1.327
KIA - 1.340
BMW - 1.470
SKODA - 2.150
CITROEN - 2.406
MERCEDES-BENZ - 2.416
HONDA - 3.034
PEUGEOT - 3.069
NISSAN - 3.106
OPEL - 3.229
DACIA - 4.357
TOYOTA - 4.401
HYUNDAI - 5.358
FIAT - 9.100
FORD - 9.649
VOLKSWAGEN - 10.816
RENAULT: 11.029

İkinci el pazarında bayram hareketliliği

Kurban Bayramı öncesi araç satışlarında hareketlilik yaşandığını ifade eden Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, dövizdeki artışın vatandaşları sıfır araç yerine ikinci ele yönelttiğini söyledi.

Bayram öncesi kurbanlık pazarında olduğu gibi araç alım satımlarında da hareketlilik yaşanıyor. Eskisi gibi bayram öncesi ve sonrası araç alımında fiyat farkı yaşanmadığını ifade eden Bursa Oto galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, "Otomobil artık bir ihtiyaç. İnsanlar ellerine para geçince hemen otomobil almak istiyor. Bayram öncesinde işler iyi gidiyor. Bayram sonrasında da böyle olmasını ümit ediyoruz" dedi.

"Tatile giderken herkes otomobil satın alır zihniyeti ortadan kalktı"

"Tatile giderken herkes otomobil satın alır zihniyeti ortadan kalktı" diyen Yanık, "Ancak son zamanlarda Amerika’nın Türkiye üzerinde oynadığı oyunlarda piyasada bir gerilme oldu. Ama otomotiv sektöründe çok çabuk atlatıldı. Zaten doların da geri gelmesi ve halkımızın bunu bilmesi işleri sekteye uğratmadı. İşler geçen seneki gibi seyretmekte. Dolar ve avrodaki hareketlilik sıfır araç fiyatlarına yansıdı. Vatandaşlar da ikinci ele yöneldi” açıklamasında bulundu.

"Kulaktan dolma, suni fiyat artışlarına aldırış etmeyin"

Piyasadaki anormal artışların kendilerini ve ikinci el fiyatları etkilemediğini belirten Yanık, "Zaten araçlarımızı döviz üzerinden satmıyoruz. Türk Lirası üzerinden sattığımız için inmesi ve çıkması bizi ilgilendirmiyor. Suni fiyat artışı ve kulaktan dolma söylentiler var. Bin lira, 3 bin lira, 10 bin lira gibi artış olmadı, olacağını zannetmiyoruz. Halkımız da gelip istedikleri gibi araçlarını alabilir. Ekonomik savaşta biz de artışa mehil vermeden tedbirimi almış durumdayız. Tek sıkıntı, araç bulamıyoruz. Çünkü istediğimiz kriterlerde, temiz ve kilometresi düşük araç yok” diye konuştu.

"Aracı görmeden kapora vermeyin"

Son dönemlerde dolandırıcılıklardan çok şikayet aldıklarını belirten Yanık, “Sahte ekspertiz raporları var. Dolandırıcılık artık sınır tanımıyorlar. Tarattıkları ekspertiz raporlarının içini boşaltıp ellerindeki araçlara göre yeniden yapıyorlar. Bunun için araç alacaklar mutlaka araçlarını ekspertize kendileri götürsünler. İnsanların verdiği ekspertiz raporlarına inanmasınlar. Yani tanıdıkları yerlerden otomobil alsınlar ve tanıdıkları yerlerde ekspertiz yaptırsınlar. Hatra binayen yapılan ticaretlerde şikayet had safhada. İnternetten yapılan ticaretlere dikkat etsinler, çıkardıkları havalelere dikkat etsinler, gönderdikleri kaporalara dikkat etsinler. Aracı görmeden ve notere gitmeden kesinlikle alım satım yapmasınlar. Yaparlarsa mağdur olurlar ve zarar görürler” şeklinde konuştu.

Hyundai markası, 1947 yılında Güney Kore'de Chung Ju-Yung tarafından inşaat şirketi olarak kurulmuştur. İnşaat şirketi olarak kurulmasıyla piyasaya giren Hyundai grubunun küçük bir de tamir atölyesi bulunmaktaydı. Kore savaşı sonrasında yeniden yapılanmaya giden Hyundai grubu, 1960 ve 1970 yıllarında, gemi, otomobil ve makine üretimi gibi alanlara ağırlık göstermiştir. Bu ağırlıklı alanın devamında Hyundai grubu büyük gelişmelere zemin hazırlamıştır ve piyasanın ilgisini bu şekilde çekmeyi başarmıştır.

Hyundai tarihçesi 

1967 yılında Hyundai Motor Company'nin kurulmasıyla, daha ayrıntılı sanayi kollarına geçiş yapmıştır. O yılda kurulan Hyundai Motor Company, şimdilerde Güney Kore'nin ilk liderlerinden biri olmaktadır. 1998 yılında KİA markasını da satın almasıyla piyasa gelirlerinin %70'lik bir kısmına sahip olmuştur. Şimdilerde Hyundai Motor Company, inşaat müteahhitliği, otomobil ve gemi yapımı, sigortacılık, petrokimya, finans, elektronik ve lojistik alanlarında faaliyetlerini sürdürmektedir. Hyundai Motor Company'nin bilinen en iyi alanı otomotiv sektörüdür. Bu alanıyla dünyada 5.sırada yer almaktadır. Güney Kore dışında faaliyet gösterdiği fabrikaları Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Hindistan'da bulunmaktadır. Bünyesinde bulunan 45 şirketi ile, dünyanın en gruplarından biridir.

Ulsan fabrikası, dünyanın en büyük otomotiv üretim tesisi olmuştur. Kibar Holding'in 1997 yılında Hyundai Motor Company ile imzaladığı yarı yarıya ortaklık sözleşmesiyle, Hyundai Assan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. kurulmuştur. Kibar Şirketler Grubu bununla birlikte İSO 9002 Kalite Belgesi'ne sahip olmuştur.

Tüm Otomobil haberleri için tıklayın