Otomotivde üretimin yüzde 85’ini ihraç ettik 

Otomotivde üretimin yüzde 85’ini ihraç ettik 

Otomobil Haberleri

Bu yıl iç pazardaki daralmaya rağmen, otomotiv üretimi ve ihracatı tam gaz gidiyor. OSD verilerine göre sektör 1 milyon 427 bin araç üretip bunun yüzde 85’lik kısmının büyük bölümü AB’ye ihraç etti. 

SÜMER DEMİRCİLER

Otomotiv satışlarındaki iç pazardaki düşüşe rağmen sektörün üretim ve ihracat performansı devam ediyor. Ocak-kasım döneminde iç pazar yüzde 34 azalarak 561 bin 639 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde sektörün toplam üretimiyse yüzde 8 azalıp 1 milyon 427 bin seviyesine indi. Sektör bu rakamın yüzde 85 gibi çok önemli bir bölüm olan 1 milyon 219 bin 174 adedini ihraç etti. 

OTO DÜŞÜYOR 

Toplam üretim geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 8 azalırken, otomobil üretimi yüzde 10 azalarak 944 bin 304 adet düzeyinde gerçekleşti. Toplam otomotiv ihracatı adet bazında geçen yıla paralel seviyede gerçekleşirken, otomobil ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 5 azaldı. Bu dönemde, toplam ihracat 1 milyon 219 bin 174 adet, otomobil ihracatı ise 810 bin 54 adet oldu. 

İHRACAT  ORANI YÜKSELİYOR 

Otomotiv ihracatı paritedeki değişim sebebiyle dolar bazında yüzde 12, euro bazında yüzde 6 arttı. Otomotiv ihracatı 29,7 milyar dolar,  binek oto ihracatıysa yüzde 6 artarak 11,4 milyar dolara ulaştı.

VERGiDEKi iNDiRiM ÇARKLARI DÖNDÜRDÜ  

ÖTV ve KDV indirimlerinin üretim çarklarını tekrar döndürdüğüne dikkat çeken OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “Vergi indirimleri olmasaydı pek çok açıdan sıkıntı verici sonuçlarla karşılaşabilirdik. Devletimizin açık desteğiyle uygulanan vergi indirimleriyle birlikte devreye alınan özel kampanyalar hem showroomlardaki hareketliliği hem satışları artırdı. Artışlar, fabrikalarda üretimin devam etmesine destek oldu” dedi. 

TiCARi ARAÇLARDA KAYIPLAR  ARTIYOR

Binek dışında ticari araç satışlarında da düşüş yaşanıyor. 2018 yılı Ocak-Kasım dönemine göre ticari araç pazarı yüzde 39, hafif ticari pazarı yüzde 40 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 27 azaldı. Ağır ticari araçlarda kısıtlı seviyede kalan bu azalış baz etkisi kaynaklı olup, pazar daralması son 3 yılda yüzde 57 seviyesinde gerçekleşti. 

Tüm Otomobil haberleri için tıklayın