Hibrit modelleri tanıdıkça sevdik

Hibrit modelleri tanıdıkça sevdik

Otomobil Haberleri

Yapılan tanıtım çalışmalarıyla birlikte hibrit otomobil satın alırım diyenlerin oranı son 2.5 yılda yüzde 18’den 33’e yükseldi. Yeni yerli hibritlerle birlikte 2019’da bu oranın katlanarak artması bekleniyor.

Sümer DEMİRCİLER

Yüzde 100 elektrikli otomobillere geçiş öncesinde emisyonları düşürmek için en önemli teknoloji olarak görülen hibrit ülkemizde de yaygınlaşıyor. Klasik benzinli motor ile elektrik motorunun birlikte kullanıldığı hibritlerde ithaller dışında yerlilerin de artması bu alanda tüketicilerin satın alma kararları üzerinde olumlu etki yapıyor. Türkiye pazarında yerli üretim C-HR dışında çok sayıda hibrit model sunan markalarımızdan Toyota da bu teknolojiyi daha bilinir kılmak için önemli çaba gösteriyor.

TEKNOLOJİYİ ANLATIYOR

Toyota, “Hybrid Talks” adını verdiği projesiyle hibrit teknolojisini Türkiye’de geniş kitlelere tanıtmak amacıyla yaptığı çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor. Marka, özel sektör çalışanları ve üniversite öğrencileriyle sık sık bir araya gelerek hibrit teknolojisinin önemini ve sağladığı faydaları yüz yüze anlatıyor. Büyük ilgi gören etkinlik için 1,5 yıl gibi kısa bir sürede Türkiye’nin 15 iline giden Toyota, 60 büyük firmayı ziyaret etti ve 25 üniversitede konferanslar düzenleyerek hibrit teknolojisini tüm yönleriyle aktardı.

2.5 YILDA YÜZDE 33’E ÇIKTI

Ali Haydar Bozkurt, “Araştırmalar Türkiye’de ‘bir sonraki aracında hibrit motoru tercih edeceğini’ söyleyenlerin oranı 2,5 yılda yüzde 18’den yüzde 33’e çıktı. Bu açıdan baktığımızda çok doğru bir yolda olduğumuzu söyleyebilirim. Toyota olarak biz de bu teknolojiyi her yönüyle halkımıza anlatmak için çalışmalarımızı her ortamda ara vermeden sürdüreceğiz” diye konuştu.

YENİ MODELLER GÜN SAYIYOR

Önümüzdeki yıldan itibaren Toyota Corolla ve Renault Clio’nun hibrit modellerinin üretimi başlayacak. Yeni modellerle hibridin daha da yaygınlaşacağını vurgulayan Bozkurt,  Türkiye’de şu ana kadar olan hibrit otomobil satışlarının yüzde 88’inin Toyota tarafından gerçekleştirildiğini de kaydederek “Türkiye’deki toplam Toyota satışları içinde hibrit payı da yüzde 13. 2019’da Toyota Corolla üretiminin başlamasıyla birlikte bu payın yüzde 30’un üstüne çıkmasını planlıyoruz” dedi.

İLK TİCARİ HİBRİT TRANSİT DE GELİYOR

Gölcük'te  2019'da bantlardan çıkacak Ford Transit Custom PHEV, sınıfındaki ilk plug-in hibrit ticari araç olacak.Yurtdışında testleri devam eden araç İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından teste alınıp kullanılacak.

TANITIMLARA ARA VERMEDEN DEVAM EDECEK

Toyota ekibinin gerçekleştirdiği “Hybrid Talks” buluşmalarına katılanlar hibritleri test etme imkanı da buldular. Kısa ve orta vadede stratejisini hibrit üzerine kurgulayan Toyota, “Hybrid Talks” etkinliklerini yaygınlaştırarak 2019 yılında devam etmeyi planlıyor.

YILBAŞINDA ÇEVRE ZAMMI

Hibrit ve elektrikli araçlara verilen teşviklerin de etkisiyle ilgi artarken bu kez yeni bir vergi çevreden geliyor. Çevre Kanunu’nunda yapılan değişiklikle Türkiye’de satılan araç bataryalarına kilo başına 15 lira vergi uygulanmaya başlıyor. Hibritlere kıyasla daha küçük bataryalar kullanılırken, yüzde 100 elektrikli araçlardaki bataryaların ağırlığı 300 kg’dan başlayıp ticari araçlarda bir tonu aşabiliyor. Yeni bir düzenleme yapılmazsa yarından sonra hibrit ve elektrikli araç fiyatlarının yüzde 1 ila 4 arasında yükselmesi bekleniyor.

Tüm Otomobil haberleri için tıklayın