Dünün çocuk oyuncakları 150 milyar dolara koşuyor 

Dünün çocuk oyuncakları 150 milyar dolara koşuyor 

Otomobil Haberleri

Şehirler değiştikçe geçmişte daha çok gençlerin oyuncağı olarak görülen scooterlar ulaşımda yoğun olarak kullanılıyor. Elektrikli scooter pazarının Avrupa'da 2030’da 150 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 

Sümer DEMİRCİLER

Dünya metropolleri büyüyüp, trafik yoğunluğu arttıkça yeni ulaşım çözümleri arayışı başlıyor. Bunlardan biri de mikromobilite olarak adlandırılan yeni nesil ulaşım seçenekleri olarak dikkat çekiyor. Geçmişte daha çok gençlerin tercih ettiği elektrikli scooterlar, Avrupa’nın büyük kentlerinde şehir içi ulaşımda her geçen gün daha fazla kullanılıyor. 

KATLANARAK BÜYÜYOR 

Avrupa’da “last mile” (son kilometre) araçları olarak adlandırılan scooterlar, genellikle araçların bagajlarında taşınıyor veya belirli park yerlerinde bırakılıyor. Metro girişleri veya şehir merkezlerine ulaşımda kullanılan araçlar yoğun trafikte büyük pratiklik sağlıyor. Avrupa’da mikro mobilitenin 2030 yılına kadar 150 milyar dolarlık bir pazar potansiyeline ulaşması bekleniyor. E-scooter, e-bisiklet ve e-scooter için start-up’lara yapılan yatırımlar da artıyor. Dünyada bu pazarın 500 milyar dolarla ulaşması bekleniyor. 

FONLAR DESTEKLENİYOR 

Avrupalı danışmanlık firması McKinsey & Company’nin sonuçlarına göre elektrikli küçük araçların kullanımı her yıl katlanarak artıyor. Yatırım fonları da bu tür girişimleri destekliyor. Bu alandaki yatırımcıların girişimleri için 5.7 milyar dolar yatırım yapılırken, fonların yüzde 85’inin Çinli firmalara yöneldiği belirtiliyor.  

GÜNDE 8 KM YAPIYORUZ

Araştırmalara göre dünya nüfusunun yüzde 25’inden fazlası büyük şehirlerde yaşıyor. Şehirde yoğun trafikte ve toplu taşıma araçlarına ulaşımda ortalama hız 15 km/s’yi, toplam yapılan yolsa 8 km’yi geçmiyor. Bu nedenle elektrikli bisiklet ve scooterların kullanımı her geçen gün artıyor. Üreticiler dışında bu araçları kiralayan firmaların sayısında da patlama yaşanıyor.   

GELİŞEN PAZAR DEVLERİN İŞTAHINI KABARTIYOR

Bu büyük pazar en fazla da otomobil üreticilerinin iştahını kabartıyor. Mikro ulaşımdan daha fazla pay almak isteyen üreticiler bu alanda da yenilikçi ürünler geliştiriyor.  Alman BMW bu alanda yeni ürünlerini sunan markalar arasında ilk kez yer alıyor. Ar-Ge yatırımlarına yoğunlaşan Fransız Peugeot da satışa sunduğu katlanabilir bisiklet ve elektrikli scooter modelleri konusunda yenilikçi çözümleriyle dikkat çekiyor. 

Tüm Otomobil haberleri için tıklayın