Avrupalı ilk hibrit Türkiye yollarında

Avrupalı ilk hibrit Türkiye yollarında

Otomobil Haberleri

Japon üretici Honda’nın Avrupa’da satışa sunduğu ilk hibrit SUV olan CR-V Hybrid, 2.0 lt benzinli motor ve 450 bin TL fiyatla Türkiye pazarındaki yerini aldı.

SÜMER DEMİRCİLER

Dünyada ve ülkemizde de hızla büyüyen SUV pazarında tutumlu seçenekler de çoğalıyor. Japon marka Honda’nın Avrupa’da ilk kez yollara çıkardığı SUV aracı CR-V Hybrid, Türkiye’de de 450 bin TL fiyatla bayilerdeki yerini aldı. 

3 MİLYON  SATTI 

“2030 global vizyonumuz kapsamında kilometre taşı olarak gördüğümüz CR-V Hybrid’te ilk defa kullandığımız i-MMD motor teknolojisiyle yeni bir dönem başlatıyoruz” açıklaması yapan Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura,”Markamız toplam 3 milyondan fazla hibrit araç sattı” diye konuştu. 

DİZEL MOTORUN PAYI DüŞÜYOR

Honda CR-V Hybrid’in satışa çıktığı Avrupa pazarlarında 30 bin satış adedine ulaşmasını öngördüklerini belirten Başkan Tsumura ayrıca “Türkiye’de hibrit araçların algılanması hızla arttı. 2016 ve 2018 sonuçlarına göre, hibrit araç seçeneğini düşünenlerin oranı yüzde 18’den yüzde 34’e yükselirken, dizel düşünürlerin oranı yüzde 73’ten yüzde 59’a düştü. Bu verilerin, hibrit teknolojisinin önümüzdeki dönemi belirleyeceği en önemli göstergeler olduğuna inanıyoruz” açıklaması yaptı.

SATIŞLAR DARALIYOR

Otomobil pazarında ocak-haziran döneminde yüzde 43’lük bir daralma yaşandığını ve Honda’nın satışlarının da bu dönemde yüzde 40 civarında azaldığını hatırlatan Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, Temmuz satışları 10-15 bin bandında kalabilir ve bu da yaklaşık yüzde 75-80 arasında düşüşe karşılık geliyor” dedi. 

GÜÇLÜ VE TUTUMLU 

Honda CR-V Hybrid’in 2,0 i-VTEC benzinli motoru, iki elektrik motoru ve lityum-iyon bataryadan oluşan sistemi 184 beygir güç ve 315 Nm tork üretiyor. 108 km/s son hıza ulaşabilen araç, 100 km’de ortalama 5.1 lt yakıt tüketiyor. 

Tüm Otomobil haberleri için tıklayın