10 yıl aradan sonra ticari araç kiralamak serbest

10 yıl aradan sonra ticari araç kiralamak serbest

Otomobil Haberleri

Sektörün 2009 yılından beri beklediği ticari araçların kiralanmasının yolu açıldı. KOBİ'ler başta olmak üzere tüm işletmeler ticari araçları kiraladıklarında artık öz sermayelerini üretime yönlendirebilecek. 

Sümer DEMİRCİLER

Vergi indirimlerinin mart ayı sonuna kadar uzatılmasının ardından otomotivde ikinci müjdeli haber de geldi. Sektörde uzun süredir beklenen ticari araçların kiralanmasının önünü açan düzenleme yapıldı. Ticari araçların kiralanabilmesini mümkün kılan “Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayıMlandı. Yeni düzenlemeyle 2009 yılından beri yasak olan ticari araç kiralanmasının önü de açılmış oldu. Artık KOBİ’ler başta olmak üzere işletmeler ticari araçları satın almak yerine kiralayabilecek, öz sermayelerini üretimde harcayabilecek. Yasağın kaldırılması aynı zamanda üreticiler ve filo kiralama şirketlerine de nefes aldıracak. 

Yeni düzenlemeyi sevinçle karşıladıklarını vurgulayan sektörün çatı kuruluşu Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği’nin (TOKKDER) Yönetim Kurulu Başkan İnan Ekici, yapılan düzenlemenin KOBİ’lere büyük fayda sağlayacağını belirterek, “2009 yılından beri kiralanması büyük ölçüde yasak olan ticari araç kiralamanın önü bu düzenlemeyle açılmış oldu. Artık, uzun süreli kiralama yöntemiyle “ticari araç temin etmesine izin verilen” işletmeler yüksek finansman maliyetlerinden ve bazı risklerden etkilenmeksizin araç edinebilecekler” açıklaması yaptı. 

CARİ AÇIĞI DA DÜŞÜRECEK

İşletmelerin yeni araç kullanma oranının artacağını vurgulayan Ekici, “Eski araçlardan kaynaklanan fazla yakıt tüketiminin önüne geçilmesi, ülkemizin daha az yakıt ithalatı yapmasına ve cari açığın kapanmasına da katkı sağlayacak ” dedi. 

SEKTÖRE BÜYÜK DESTEK

Ekici, "Gobal açıdan önemli bir ticari araç üretim üssü konumunda bulunan ülkemizin üretim performansına pozitif yönde katkı sağlarken, sektörümüzün büyümesine de önemli oranda katkı yapacak” diye konuştu. 

YENİ NESİL ARAÇLAR EKONOMİ SAĞLIYOR

Özellikle KOBİ’ler, hafif ticari araç satın almak zorunda kalmayacaklarından, kısıtlı öz kaynaklarını mümkün olan en etkin ve verimli şekilde temel faaliyetlerine aktarabileceklerini belirten Ekici, “Yapılan düzenleme işletmelerin kaynaklarını verimli kullanması açısından da çok büyük önem taşıyor, Ayrıca, yeni nesil araçlarla yakıt tasarrufu sağlanırken aynı zamanda yollar daha güvenli olacak" diye konuştu.

Tüm Otomobil haberleri için tıklayın