'Babam gibi efsane olamam'

'Babam gibi efsane olamam'

Life Haberleri

ELÇİN DAĞ EYSEN

Rafael Cemo Çetin, Sinan Çetin’in çektiği Hülya Avşar’ın oynadığı ‘Berlin in Berlin’ filmini 26 yıl sonra ‘New York in New York’ olarak yeniden çekti. 

Berlin in Berlin’ filmine ithafen New York in New York yapımını çekmeye nasıl karar verdiniz?

New York’ta yaşarken bazen Türk lokantalarına gidiyordum veya Türk taksi şoförlerine rastlıyordum. Türk göçmenlerin Amerika’da nasıl bir hayat yaşadıklarını film yapmak orada aklıma geldi. Ayrıca Berlin in Berlin babamın en sevdiğim filmidir. Ve bu filmle farklı bir bağlantım var. Çünkü o filmde görüntü yönetmeni olan annem bana hamileydi ve ben aslında o setteydim. Berlin’de doğdum. Ve yarı Alman yarı Türk olmak beni bu filme her zaman daha yakın hissettirdi. 

BABAM FİLME KARIŞMADI

Peki babanız Sinan Çetin filme karıştı mı?

Çok konuşmadık. Bizi özgür bıraktı ama tabii ki arada düşüncelerini söyledi. Yardımcı oldu ama genel olarak projeye karışmadı. 

Hülya Avşar’a teklif götürdünüz mü? Oynamasını ister miydiniz?

Orijinal filmdeki güzelliği bozmamak için teklif götürmedim. Bence yanlış bir karar olurdu.

Oyuncuları neye göre seçtiniz?

Oyuncuların çoğunu yetenekli olduğunu düşündüğüm kişilerden seçtik. İçinde birkaç arkadaşımda vardı.

Filmde neyi anlatmaya çalışıyorsunuz?

Film New York’ta yaşayan Türk göçmen bir ailenin evinde geçiyor. Katil olarak görünen Amerikalı bir çocuğun şans eseri onu yargılayanların evine sıkışmasını ve töre sayesinde evdeki gergin ama bir yandan dışarıya göre daha güvenli olan yaşamıyla, kozmopolit bir şehrin kültürel çatışmasını ve bunun günümüzde de yaşanabileceğini, sevginin ve özgür yaşamın sorunlara çözüm olabileceğini göstermeye çalışıyor.

GELECEK KAYGISI YAŞIYORUM 

Her insan gibi gelecek kaygısı yaşıyorum bazen. Bir de oyuncu kariyeri biraz dengesizdir. O yüzden arada, biraz kafam karışıyor bu konuda ama aslında benim amacım Amerika’ya gitmek. Bu nedenle doğru yerde miyim yoksa yanlış yerde miyim diye düşündüğüm oluyor.

Bir sonraki filmim daha sağlam olacak

Filminizin son hâli, sizin hayal ettiğinizle denk mi?

Güzel bir soru bence. Hiç kimsenin filmi hayal ettiği gibi çıkmıyor ama ona yaklaşmak bile bir başarı. Bir sonraki filmim çok daha sağlam çıkacak ondan eminim.

İlk filmini bitirmiş bir yapımcı o “sonrası” hissi sizde nasıl cereyan etti?

Uzun bir macera gibiydi bu filmi bitirmek. Bayağı savaştık. O yüzden bu proje bana cok heyecan veriyor. 

Babanızla nasıl bir ilişkiniz var?

Babamın her çocuğuyla farklı bir ilişkisi vardır. Mesela bizim ilişkimiz sinema tutkumuza dayalıdır.

Oyunculuk yeterli bir iş değil 

Hem yapımcılığını yaptınız hem de oynadınız. Zor olmadı mı? 

New York’ta dört yıl boyunca sinema eğitimi aldım. Ancak çekim sürecinde karşılaştıklarım daha eğitici bir deneyimdi. Her şeyin benim kontrolümde olması bana daha çok mutluluk veriyor. Oyunculuğu her ne kadar çok sevsem de benim için yeterli bir iş değil. Setlerde olmak ve filmi kendi kontrolüm altına almak daha doğal geliyor bana. Gelecek projelerle birlikte çok daha iyi işlere imza atacağıma inanıyorum.

Soyadımın altında kalmak korkutmuyor

Ne kadar iyi olursanız olur, soyadınızın altında kalmaktan korktuğunuz oluyor mu?

Ben böyle şeyleri çok düşünmüyorum. Ben sadece ne kadar iyi bir Cemo olabilirsem onu olmak istiyorum. Ayrıca babam bir yönetmen ve ben daha çok oyunculuğa kendimi veriyorum. Babam kadar iyi hiçbir zaman olamam o ayrı bir fenomendir ama bence bizi karşılaştırmak gereksiz bir tartışma.

Tüm Life haberleri için tıklayın