Bursa kendini temizleyebilen cami ilgi görüyor

Bursa kendini temizleyebilen cami ilgi görüyor

Güncel Haberleri

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde inşa edilen, değişik mamarisi ile inşaatında kullanılan yenilikçi yapı teknolojileriyle dikkat çeken cami ilgi görüyor.

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde inşa edilen, değişik mamarisi ile inşaatında kullanılan yenilikçi yapı teknolojileriyle dikkat çeken cami ilgi görüyor. Kendini temizleyebilen Titanyum plaklarla kaplanan cami hakkında konuşan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, Caminin dış cephesinde kendini temizleyebilen Titanyum Çinko kullanıldı dedi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından Osmangazi'ye bağlı Veysel Karani Mahallesi'nde inşa edilen BTSO Cami, inşaatında kullanılan ve kendini yenileyebilme özelliğine sahip Titanyum Çinko kaplaması ile ilgi görüyor. Mimari olarak ta geleneksel camilerden çok farklı görünen yapı hakkında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, Camimiz çok farklı özellikleri içinde barındırıyor. Camimiz modern görünüşüyle beraber, geleneksel yapılarımızın da şifrelerini içerisinde barındıran bir proje olmuştur. Camini kubbesinde 16 Türk Devletini simgeley en 16'gen bir yapımız mevcut. Bunu 3 boyutlu olarak kabartma şeklinde yaptık. ALLAH lafsını da ortasına yerleştirdik. Camimizin değişik özellikleri var. Özellikle duvarlarında Selçuklu Yıldızı'nı kullanarak, içerisinde peygamber efendimizin çok sevdiği dört halifeni isimleriyle duvarları da süslemiş bulunuyoruz. Camimizin içerisinde geleneksel kültürümüzün en önemli motiflerinden çinilerimizi de kullandık. Mihrap ve kuşaklarımızda kullandığımız bu çiniler el yapımı. Bunlarla beraber geleneksel hat sanatının değişik örneklerini de görebiliyoruz diye konuştu.

KENDİSİNİ TEMİZLEYEBİLİYOR

Yapının dış cephe kaplamasında kendini temizleyebilme özelliğine sahip olan Titanyum Çinko kullandıklarına değinen BTSO Üyesi Şenocak, Caminin dış cephesinde geometrik desenlere çok uyumlu, kendini yenileyebilen, kendini temizleyebilen, kendini koruyabilen ve bakım gerektirmeyen Titanyum Çinko kullanıldı. Farklı özelliklerinden biri de tavan aydınlatma armatürlerinin ALLAH'ın 99 ismine binaen 99 armatür ile aydınlatıldı. Bu da ayrı bir özellik şeklinde konuştu.

MODERN İLE GELENEKSELİ HARMANLADI

Son zamanlarda modern camiler bir hayli fazlalaştı. Ama bu modern çizgilerin yanında kadim medeniyetimizden gelen geleneksel çizgileri de yaşatabilen ender camilerden birisi burası diyen Şenocak, konuşmasını şöyle sürdürdü Camimiz 16 Türk Devletini simgeleyen 16 köşeli olarak inşa edildi. Bunu da çeşitli yerlerinde görebiliyoruz. Bunlara gerek mihrap, gerekse de minber kısmında geometrik olarak süslenmiş desenlerde de bu şifreleri görebiliyoruz. Ayrıca engelli vatandaşlarımız için engelli asansörü de mevcut. Bizler BTSO olarak ekonomiye verdiğimiz desteğin yanında bu tür sosyal çalışmalarımız da mevcut. Böyle bir projeyi Bursaya kazandırdığımız için ben başta Başkanımız İbrahim Burkay ve üyelerimize şükranlarımı sunuyorum ifadelerini kullandı.

(DHA)

Tüm Güncel haberleri için tıklayın