FOTO GALERİ

Eskişehir'de ortaya çıkarılmıştı! 5 bin yıllık şehirden hayrete düşüren detaylar

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesindeki Küllüoba Höyüğü'nde yapılan arkeolojik kazılarda, milattan önce 3 bin yıllarına dayanan, Anadolu’nun ilk şehir yapılanması gün yüzüne çıkarıldı. Yaklaşık 5 bin yıllık insan ve hayvan iskeletlerinin de bulunduğu kazılarda, yerleşme planı ortaya çıkarıldı. Arkeolojik kazı alanında hayvan ve iskeletleriyle birlikte bulunan çömleği incelediklerinde ise içinden çıkanlar şaşkına çevirdi.

  • 1
  • 19
+Eskişehir%E2%80%99de+orta%C4%B1a+%C3%A7ıkarılmıştı%21;+5+bin+%C4%B1ıllık+şehirden+ha%C4%B1rete+d%C3%BCş%C3%BCren+deta%C4%B1lar+
Yaklaşık 5 bin yıllık insan ve hayvan iskeletlerinin de bulunduğu kazılarda, yerleşme planının ortaya çıkarıldığını ifade eden kazı başkanı Doç. Dr. Murat Türkteki, “5 bin yıl önce ilk şehirciliğin başladığı yerlerden birisi. Kazılarda, hayvan ve insan iskeletlerinin yanı sıra bir çömlekte yaklaşık 2,5 milyon tane zarife otu tohumu tespit ettik. Zarife otu, bugün tıp alanında, aromatik olarak hala kullanılan bir bitki. Ayrıca 4 ve 14 yaşlarında 2 insan iskeleti daha çıkarıldı” dedi.