310 milyon kişi 2 kıtayı 4 dakikada geçti

310 milyon kişi 2 kıtayı 4 dakikada geçti

Ekonomi Haberleri

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, “Asya ve Avrupa yakalarını deniz altından birleştiren Marmaray’la bugüne kadar 310 milyon yolcu, kıtalar arasını 4 dakikada geçti” dedi.  

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Asya ve Avrupa yakalarını deniz altından birleştiren Marmaray’ı bugüne kadar 310 milyona yakın yolcunun kullandığını belirterek, “Marmaray’ı her geçen yıl daha fazla vatandaşımız tercih ediyor. 2017’ye göre 2018’de yolcu sayısında yüzde 7.5’lik artış gerçekleşti” ifadelerini kullandı. 

Günde toplam 336 sefer 

Kıtalar arasında güvenle ve konforla 4 dakikada seyahat imkanı sağlayan Marmaray’da, bir seferde bin 637 kişi taşıyabilen 5 vagondan oluşan setlerle günde karşılıklı 336 sefer yapıldığına işaret eden Turhan, yoğun günlerde yolcu sayısının 220 bine ulaştığını bildirdi. 

Gebze-Halkalı banliyö hattıyla da birleşecek 

Bakan Turhan, Gebze-Halkalı Demir Yolu güzergahının 3 hat olarak inşa edildiğini belirterek, şunları kaydetti: “İki hat üzerinde Marmaray ile bütünleşmiş şekilde banliyö işletmesi yapılacak. Üçüncü hat üzerindeyse yüksek hızlı tren ve yük treni işletilecek.” Turhan, Marmaray’ın Gebze-Halkalı hattının tamamlanmasıyla günde toplam  1 milyon 200 bin yolcunun taşınacağını dile getidi. Bu arada Gebze-Halkalı banliyö hattında çalışmalar tüm hızıyla sürerken ilk çeyrekte açılışın yapılması planlanıyor.

Zamandan 1 saat tasarruf 

Turhan, şöyle konuştu: “Marmaray sayesinde trafik sıkışıklığı azalmış ve 281 bin ton zehirli gazın çevreye salımı önlenmiştir." Bakan Turhan, Marmaray’ı tercih edenlerin diğer ulaşım araçlarını kullananlara göre zamandan ortalama bir saat tasarruf ettiğine de dikkati çekti. 

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın