3.1 milyarlık destek katma değerli ihracatı artıracak

3.1 milyarlık destek katma değerli ihracatı artıracak

Ekonomi Haberleri

Ticaret Bakanı Pekcan, bu yıl ihracatçılara 3 milyar 104 milyon liralık destek vereceklerini açıkladı. Destek yüksek katma değerli ihracatı teşvik edecek. 

Vatandaşa ve KOBİ’lere yönelik müjdelerden sonra sıra ihracatçıya geldi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “2019’da ihracatçılarımıza 3 milyar 104 milyon liralık destek vereceğiz” dedi. Bakan Pekcan, yeni dönemde de bugüne kadar olduğu gibi öncelikli olarak küresel alanda ihraç ürünlerinde teknolojiye, tasarıma, markalaşmaya ve pazarlamaya yatırım yapan firmaların en büyük destekçisi olacaklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:  

Performansı taçlanıyor 

“Bakanlığımızca sunulan mal ihracatına yönelik devlet yardımlarımız gerek nitelik gerek nicelik olarak sürekli iyileştirilirken, KOBİ’ler başta olmak üzere her ölçekte firmamızdan artan talep görmektedir. 2018’de toplam 12 bin 255 firmamıza destek sağladık. 2019’da değişen ve gelişen ihracat portföyümüze uygun olacak şekilde ihracatçılarımıza 3 milyar 104 milyon liralık destek vereceğiz. Bu şekilde ihracatçılarımızın güçlü performansını taçlandırmış oluyoruz.” Pekcan, desteklerin daha yüksek katma değerli ihracatı teşvik ederek dış satıma yeni bir ivme kazandıracağını belirtti.  

Firmalara fuar teşviki bu yıl da devam ediyor

İhracatın ürün ve ülke bazında geliştirilmesine yönelik, firmalar tarafından en çok kullanılan desteklerden olan fuar destekleri için geçen yıl 8 bin 700’ü aşkın firmaya toplam 520 milyon liralık kaynak sağlandığını belirten Bakan Pekcan, fuarlarda bulunmayı teşvike devam edeceklerini, ulaşım ve nakliye dahil ihracatçıların harcamalarını desteklemeyi sürdüreceklerini vurguladı. 

Aslan payı teknoloji, markalaşma ve tasarıma 

Bakan Pekcan, ihracatın yüksek katma değerli dönüşümünü sağlamada en önemli öncelikleri olan teknoloji, markalaşma ve tasarıma yönelik 2018’de verilen toplam 861 milyon liralık tutarın destek bütçesinden en büyük payı aldığını bildirdi. Pekcan, “Yeni dönemde daha fazla markamızı, yerli ve milli teknolojimizi dünya pazarlarına taşımak, her sektörden daha fazla sayıda firmamızın tasarım ve ürün geliştirme kapasitelerini artırmak için destek sağlamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın