2019 yılı engelli evde bakım maaş zammı engelli evde bakım ücreti son dakika kaç TL oldu açıklandı

2019 yılı engelli evde bakım maaş zammı engelli evde bakım ücreti son dakika kaç TL oldu açıklandı

Ekonomi Haberleri

Asgari ücretin 2 bin 20 TL’ye çıkması zam oranlarının da artmasına neden oldu. Devletin bakıma muhtaç ve yoksullara ödediği aylıklara bu yıl zam yapılacak. Evde bakımı yapılan hasta ve engelliler için ödenen maaş 2018’de bin 179 lira iken 2019’da bin 305 liraya çıkartıldı. Bu ücret sadece bakımdan sorumlu olan bizzat bakan akrabaya ödeniyor. Bakımı yapan komşu ya da aile dışından biri ise bu ücret ödenmiyor. Evde bakım maaşı 2018’de bin 179 lira iken 2019’da bin 305 liraya çıkartıldı. Bakıma muhtaç engellilerin özel bakım merkezlerinde bakımı için ödenen maaş da 2 bin 358 liradan 2 bin 610 liraya çıkartıldı.

Asgari ücrette yaşanan artış devlet tarafından vatandaşa yapılan yardımlara da yansıdı. Devletin bakıma muhtaç ve yoksullara ödediği aylıklara bu yıl zam yapılacak. Evde bakım maaşından yararlanabilmek içinse bazı koşullar var. Maaştan yararlanabilmek için en az yüzde 50 engelli raporu olmalı ve raporda "ağır özürlü" olduğunu belirtilmeli. Engelli bireyin kişisel bakımını tek başına karşılayamaması gerekiyor. Ağır hastalık nedeniyle yaşamını başkalarının yardımıyla sürdürenler de bu kapsamda değerlendiriliyor. Bu yardımdan yararlanabilmek için ayrıca gelir kriterinin de yerine getirilmesi gerekiyor. 2018 yılında, evde bakım maaşı bağlatılabilmesi için her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin 967.27 TL’nin altında olması gerekiyordu. Yeni yılla birlikte bu rakam bin 219 TL’ye yükseldi. Geçen yıl evde bakım maaşı bağlatabilmek için yaptıkları başvurular, gelirleri 967-bin 200 TL arasında kaldığı için reddedilenler, bu yıl yeniden başvurabilirler. 65 yaşını doldurmuş yoksul vatandaşlara bağlanan aylık da 543 liradan 601 liraya çıktı. 65 yaş aylığından yararlanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) gelir veya aylık alınmaması, nafaka bağlanmaması veya nafaka bağlanmasının mümkün olmaması gerekiyor.

65 YAŞ AYLIĞIINDA SON DURUM

65 yaşını doldurmuş yoksul vatandaşlara bağlanan aylık da 543 liradan 601 liraya çıktı. 65 yaş aylığından yararlanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) gelir veya aylık alınmaması, nafaka bağlanmaması veya nafaka bağlanmasının mümkün olmaması gerekiyor.

Çocuklarının yanında yaşayan yaşlılar için yapılan gelir testinde daha önce, birlikte yaşadıkları çocuk ve torunlarının gelirleri de dikkate alınıyordu. Bu uygulamaya son verildi. Artık sadece kendilerinin ve varsa eşlerinin kişi başına düşen ortalama aylık gelirinin 610 liradan az olması koşulu aranıyor.

ENGELLİ AYLIĞI NE OLDU?

Başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde en az yüzde 70 engelli olan 18 yaşından büyük, 65 yaşından küçük yoksul vatandaşlara geçen yıl aylık 602 lira ödeniyordu. Bu tutar 2019’da 666 liraya yükseltildi. Başkasının bakımına muhtaç olan 65 yaşını doldurmuş kişiler de yeni yılda 666 lira alabilecekler. Kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen yüzde 40-69 oranında engelli yoksul vatandaşlara ödenen aylık tutarı da 401 liradan 444 liraya çıkartıldı. 18 yaşın altında en az yüzde 40 oranında engelli çocuğu bulunan yoksul ailelere yapılan aylık ödemeler de 401 liradan 444 liraya yükseldi.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın