Bekçi alımı ne zaman yapılacak?

Bekçi alımı ne zaman yapılacak?

Ekonomi Haberleri

Bekçi alımlarıyla alakalı 10 bin alımın yapılacağı gündeme yansımış ve Resmi Gazete' de bu alımlarla alakalı kadro ihdası gerçekleştirilmişti.

Bekçi alımlarıyla alakalı 10 bin alımın yapılacağı gündeme yansımış ve Resmi Gazete' de bu alımlarla alakalı kadro ihdası gerçekleştirilmişti. Kadro ihdasına yönelik bir açıklama daha gerçekleştirildi ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu alımlardaki sayının 10 bin 500 olduğunu aktardı. İçişleri Bakanı Soylu' nun açıklamalarının ardından gündemde ilgi odağı haline dönüşen 10 bin 500 bekçi alım ilanı beklenir oldu.

10 bin polis alımı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamada polis alımlarına, mevcut polis sayılarına değinilmiş ve alımların yapılmasıyla alakalı bilgiler paylaşılmıştı. EGM bünyesine polis alımı gerçekleştirileceği yönünde müjde verilmiş ve kamuoyuna bilgilendirmeler sağlanmıştı.

Toplamda 20 bin 500 polis ve bekçi alımı söz konusu, bu alımlar ne zaman yapılır?

Bahsi geçen alımlarla alakalı, yetkili isim ya da kurumlar tarafından net bir tarih açıklanmadı. Mevcut ilan süreçleri içerisinde biz daha önce yaptığımız haberlerde bu alımların Şubat-Mart ayları arasında yapılabileceğine değinmiş. 

ÜÇ AŞAMALI SINAV NASIL OLUYOR?

Türkiye geneli çarşı ve mahalle bekçisi alımlarında artık adaylar üç aşamalı sınavdan geçerek sınanacaklar;

*İlk önce yazılı sınav ile karşılaşacak olan bekçi adaylarına bu sınavda; Türkçe, sosyal bilgiler, fen, hayat bilgisi, matematik ve genel kültür konuları ile ilgili sorular yöneltilecek. Yapılan sınavda adaylar optik kağıt üzerinde işaretleme yapacaklar ve başarılı sayılmak için en az 50 puan almaları gerekecek. (Bakanlık isterse bu başarı puanına müdahale edebilecek)

*Daha sonraki aşama olan fiziki yeterlilik sınavında adayların bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısını uygulamalı olarak komisyon tarafından incelemeye alınacak. Fiziki sınavda başarı alt sınırı ise 60 puan olacak. Bu puanın altında kalan adaylar başarısız sayılarak elenecekler.

*Özgüven seviyesi ve beden dilinin değerlendirmeye alınacağı sözlü sınavda ise; adaya genel kültür sorularının yazılı olduğu kartlar arasından bir kart seçtirilecek ve o konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilecek. Komisyon adaya konuyla ilgili sorular soracak. Böylece; konuyla ilgili bilgi düzeyi, kendisinden istenileni kavraması, özgüveni, ifade etme yeteneği ve beden dilini kullanma becerisi olmak üzere 5 kategoride değerlendirilecek. Her bir kategori 20 puan olacak ve başarılı olması için toplamda 70 puana ulaşması beklenecek.

Tüm Ekonomi haberleri için tıklayın