Azerbaycan Avrupa Oyunlarına Hazır

Azerbaycan Avrupa Oyunlarına Hazır

Dünya Haberleri

Azerbaycan, 12-28 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan Avrupa Oyunları’na ev sahipliği yapacak. İlk kez düzenlenecek oyunlar, Azerbaycan için büyük önem taşıyor. Azeriler kendilerini dünyaya tanıtacak olan Avrupa Oyunları ile ilgili bütün hazırlıklarını tamamlayıp, heyecan içinde beklemeye koyuldu bile. Biz de Avrupa Oyunları ile ilgili yapılan hazırlıkları ve ülkenin beklentisini Azerbaycan Parlamentosu’nun en genç vekili olan Ceyhun Osmanlı ile konuştuk.

Melis BAYRAKTAROĞLU/ aksam.com.tr

Azerbaycan bu sene ilk kez düzenlenecek olan Avrupa oyunlarına ev sahipliği yapacak.  Bu önemli etkinlik için ne tarz hazırlıklar yapıldı?

Bakü 2015 Avrupa Oyunları tarihte ilk kez düzenlenen - kıta için ilginç ve ilerici yeni multi-spor etkinliğine dönüşecektir. Bakü’nün, Oyunların geçirilmesi için ev sahipliği yapmasına Avrupa Olimpiyat Komitesinin 2012 yılı Aralık ayında yapılan Genel Kurul toplantısında karar verilmiştir. Olimpiyatlara hazırlık komitesini Azerbaycan First Lady’si, milletvekili Mehriban Aliyeva bizzat yönetmiştir ve hazırlıklar Azerbaycan Cumhurbaşkanı sayın İlham Aliyev’in günlük bilgi ve dikkati merkezinde tamamlanmıştır. Oyunlar için 18 spor tesisi inşa edilmiştir. Yarıştan ilave 32 tesis kurulmuştur. Oyunların donanımı için 871 otomobil ve antrenör, ve yaklaşık 1970 şoför ayrılmıştır.  Atletler köyünde 13 lüks apartmanda 3755 yatak odası mevcuttur. 3 Yatak odalı konut 190 metrekaredir. Basın mensupları köyünde 4 lüks apartmanda 1464 yatak odası mevcuttur. Yaklaşık 750 basın ajansı oyunların önemli noktalarını yayımlayacaktır. Şu anda çalışan ve 442 kişi yabancı olmak üzere, 1900 kişi Bakü-2015 Avrupa Oyunları Komitesi üyeleri ve görevlileri mevcuttur. Elemanlar - beş kıtadan dahil edilmiş 43 farklı milletin temsilcileridir. Atletler köyünde 80 000 kg yiyecek hizmetiyle Avrupa'nın en geniş mutfağı kurulmuştur.

6000 sporcu yarışacak

Azerbaycan olimpiyatlarında kaç sporcu, hangi spor dallarında yarışacak?

17 yarış günü süresinde Avrupa’nın 50 Milli Olimpiyat Komitesinden 6000 civarında sporcunun burada yarışacağı bekleniyor. Avrupa Olimpiyatları olarak da tanımlanan bu etkinlikte 20 spor dalında yarışılacaktır. On iki spor dalında Rio 2016 Olimpiyat Oyunları için niteliklilik imkânları oluşturulacaktır. 3000’den fazla takım resmileri ve 1000’den fazla Uluslararası teknik direktörler, 650’den fazla resmi takımların teknik direktörleri sporculara eşlik edecektir.

Açılış ve kapanış törenleri için 68000 kişilik Olimpiyat Stadyumu inşa edildi. Bu stadyum ne kadara mal oldu?

Çok sayda dünya yıldızlarının da sahne alacağı açılış programının Pekin ve Londra Olimpiyatları açılış törenlerinden daha muhteşem olması bekleniyor. Bunun için dünyanın en iyi organizasyon şirketi olan Five Currents ile anlaşma sağlanmıştır. Açılış Töreni'nin yönetmeni, Dimitris Papaioannou Atina 2004 Olimpiyatları etkinliğinde kendi muhteşem çalışmasına göre yüksek beğeni görmüştür. Kapanış Töreni'nin yönetmeni, James Hadlinin profesyonel tiyatroda, sirk sanatında ve yönlendirici geniş kapsamlı etkinliklerde 25 yılı aşkın tecrübesi vardır. O, Cirque du Soleil’in Genel yönetmeni olmuştur. Açılış ve Kapanış töreninde 2000'den fazla yayın yapılacaktır.  Tabii ki, açılış için yapılan stadyum da dünyanın en iyi stadyumlarından biridir ve eminim ki, ucuza mal olmamıştır. Ama bu etkinliklerin ülkemize katacağı değerin yapılan harcamalardan çok daha fazla olduğuna inanıyorum.

Bakü’de düzenlenecek olan Avrupa Oyunları’na Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılması bekleniyor.  Bu iki liderin dışında hangi ülkelerden katılımcılar olacak? 

Tayyip Erdoğan ve Vladimir Putin’in katılımları bizim için çok büyük önem taşıyor. Onların yanı sıra 20’nin üzerinde devlet ve hükümet başkanları ile beraber dünyanın her yerinden gelecek olan binlerce misafirler de bizi onurlandıracak. Bu Azerbaycan için çok heyecan verici bir durum. 

Bu katılımın bilet satışlarını etkileyeceğine inanıyor musunuz?

Kesinlikle! Şu an için açılış ve kapanış da dahil olmak üzere tüm yarışlara biletler bitmiş durumdadır. Bunu hem ülkemiz içinde, hem de uluslararası düzeyde bu yarışlara verilen önemin simgesi olarak nitelendiriyoruz. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımının Azerbaycan için öneminden kısaca bahsedebilir misiniz?

Mutluluklar paylaştıkça çoğalırmış. Bağımsızlığına 24 yıldır kavuşmuş genç bir ülke, genç bir demokrasi olarak böylesine dünya çaplı bir organizasyona hazırlıkları kısa sürede tamamlamak bize gurur ve mutluluk veriyor. Biz bu mutluluğumuzu bütün dünya ile paylaşmak istiyoruz. Büyük Atatürk “Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir” derdi. Türkiye Cumhuriyeti ve onun büyükleri her zaman bu ilkelere sadakat gösterdi. Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si Ermenistan silahlı güçleri tarafından işgal edilince Türkiye, Ermenistan’a sınırlarını kapattı. Yani kederli günümüzde ilk olarak yanımızda Türkiye’yi gördük. Bu gün de işgal bitmedi ve sınırları kapalı tutarak Türkiye, Azerbaycan’ın kederini paylaşıyor. İstiyoruz ki, Türk kamuoyu ve büyükleri Avrupa Oyunları dolayısıyla olan mutluluğumuzu ve başarımızı da paylaşsın.  Çünkü tek millet olarak bu başarı hem de Türk halkının başarısıdır.

Olimpiyatların sonunda Azerbaycan’ın madalya beklentisi nedir?

Yarışların 6000 civarında sporcusu toplam 253 madalya için yarışacaktır. Eğer Atina, Pekin, Londra Olimpiyatlarında Azerbaycan sporcularının her defa daha büyük başarıya imza attığını göz önünde tutarsak bu defa da başarılı olacağımızı umut ediyoruz. Tüm dünyada kendi sahalarında yarışmaları sporcular için bir avantajdır.

Formula-1 City Challenge yarışlarına ev sahipliği edecek

Gelecek yıllarda Azerbaycan ne tarz organizasyonlara ev sahipliği yapacak?

Azerbaycan 2016’dan itibaren Formula-1 City Challenge yarışlarına ev sahipliği edecektir. 2016 Dünya Satranç Turnuvası, 2017 Dünya İslam Oyunları da Azerbaycan da geçeceğine göre bu yolda bizlere durmak yok, yola devam…

      

Tüm Dünya haberleri için tıklayın